Гутериш от конференцията за климата: Човечеството трябва да направи избор – надежда или капитулация  

Гутериш от конференцията за климата: Човечеството трябва да направи избор – надежда или капитулация   

Гутериш от конференцията за климата: Човечеството трябва да направи избор – надежда или капитулация  

Човечеството е подложено на въздействията на климатичните промени и трябва да избира между надеждата за по-добър свят или капитулацията, заяви генералният секретар на ООН Антониу Гутериш при откриването на международната конференция за климата КОП25 в Мадрид, предадоха Франс прес и ТАСС.

Гутериш подчерта, че светът е достигнал повратен момент.

"До края на следващото десетилетие ще се намираме на един от следните два пътя. Единият е пътят на капитулацията, по който като сомнамбули сме преминали точката на необратимост, поставяйки в опасност здравето и сигурността на всички жители на тази планета. Наистина ли искаме да останем в историята като поколението, което си е заровило главата в пясъка и е шикалкавело, докато планетата е горяла?", попита Гутериш представителите на около 200 страни, подписали Парижкото споразумение, в това число около 40 държавни и правителствени ръководители.

"Другият път е пътят на надеждата, пътят на трайни решения, при който изкопаемите горива остават в земята, където им е мястото, а ние успяваме да постигнем въглеродната неутралност до 2050 г.", заяви Гутериш и поиска да се сложи край на "войната срещу природата" и "пристрастеността към въглищата".

"Сега е необходимо ежегодно да съкращаваме емисиите парникови газове с по 7,6 процента", добави той.

Парижкото споразумение от 2015 г. беше тържествено обещание към жителите на целия свят, припомни Гутериш.

"Да послушаме многото хора, които настояват за промяна. Да отворим очи за дебнещата ни непосредствена заплаха. Да обърнем внимание на единодушието на науката. Да проявим политическата воля, която народите очакват от нас. Всичко по-малко от това би било предателство към човешкото семейство като цяло и към бъдещите поколения", призова генералният секретар на ООН.

Председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предупреди, че бездействието по проблемите на климатичните промени ще струва много пскъпо в дългосрочен план, предаде ДПА.

"Винаги трябва да имаме предвид, колко повече ще ни струва, ако не действаме сега", каза Фон дер Лайен.

ЕК ще представи до 10 дни водещия си план в областта на екология - Европейския зелен договор, съобщи председателката.

Вчера, в първия си ден на председателския пост, тя потвърди пред журналисти целта си да направи Европа първия климатично неутрален континент до 2050 г., което означава, че въглеродните емисии трябва да бъдат напълно неутрализирани от мерки, намаляващи въглеродния двуокис, като засаждането на дървета, отбелязва Ройтерс.

ЕС ще подкрепи 1 трлн. долара инвестиции за трансформация на Европейския съюз през следващото десетилетие с инвестиционен план за устойчиво развитие, каза Фон дер Лайен.

За да стане ЕС климатично неутрален до 2050 г., трябва да действаме сега, трябва да приложим политиките сега, защото тази трансформация ще отнеме цяло поколение, добави тя.

На конференцията пристигнаха и група американски когресмени, водени от председателката демократ на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси, предаде БТА.

"Още сме тук!" – с тези думи Пелоси заяви подкрепата на американския народ за Парижкото споразумение за климата въпреки обявеното от президента Доналд Тръмп оттегляне от него, предадоха Франс прес и Асошиейтед прес.

Климатичните промени са "екзистенциална заплаха" и пораждат проблеми в области като здравеопазването, икономиката и националната сигурност, каза тя.

"Имаме морална отговорност към бъдещите поколения да им предадем една планета в по-добро състояние, в най-доброто възможно състояние", заяви Пелоси.

Групата на американските конгресмени е в Мадрид отделно от официалната американска делегация на КОП25, която е водена от високопоставения представител на Държавния департамент Марша Бърникат, отбелязва АП.

Участниците в продължаващата до 13 декември среща в Мадрид са подложени на масиран натиск да ускорят мерките за по-бързо съкращаване на емисиите парникови газове, като надеждата е глобалното затопляне да се ограничи до +2 градуса по Целзий, или дори до +1,5 градус спрямо прединдустриалната епоха.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ