Холандия отпуска огромни субсидии за проект за съхранение на въглерод

Холандия отпуска огромни субсидии за проект за съхранение на въглерод

Холандия отпуска огромни субсидии за проект за съхранение на въглерод

Холандското правителство предостави около 2 милиарда евро (2,4 милиарда долара) субсидии на консорциум, включващ петролните компании Royal Dutch Shell и ExxonMobil за проект за улавяне и съхранение на въглерод (CCS), предава Ройтерс.

Shell и Exxon поискаха субсидиите през януари, заедно с доставчиците на индустриален газ Air Liquide and Air Products за проект, който има за цел да уловя CO2, отделен от фабрики и рафинерии в пристанищната зона на Ротердам, и да го съхранява в празни холандски газови находища в Северно море. 

На участващите компании е казано, че техните заявления ще бъдат одобрени, обясни говорителят на пристанището пред Ройтерс, потвърждавайки публикуваното по-рано съобщение на холандската обществена телевизия NOS. Това премахва най-важното препятствие за проекта, който трябва да започне да функционира през 2024 г. и се очаква да намали емисиите в индустриалния клъстер около най-голямото морско пристанище в Европа с около 10%.

Говорителят на икономическото министерство Дион Хуйдекопер отказа да коментира докладите в неделя вечерта. По думите му, подробности за субсидиите ще бъдат оповестени публично, след като бъдат взети решения по всички заявления за тази година.

Правителството заяви, че ще предостави общо 5 милиарда евро субсидии през 2021 г. за технологии, които ще му помогнат да постигне своите климатични цели. Субсидиите за CCS имат за цел да компенсират компаниите за допълнителните разходи за улавяне на парниковите газове, вместо да ги отделят, а пристанището ще осигури необходимата инфраструктура за транспортиране на въглеродния диоксид до празните офшорни газови находища.

Холандия, където се намират много големи индустрии и основното морско пристанище в Европа, е сред страните с най-високи емисии на парникови газове на глава от населението в Европа. Целта й е до 2030 г. да намали емисиите с 55% спрямо нивата от 1990 г. През миналата година емисиите са намалели с 24,5% спрямо нивата от 1990 г. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ