Иранска фабрика произвежда хиляди американски знамена, за да ги горят по протести

Иранска фабрика произвежда хиляди американски знамена, за да ги горят по протести

Иранска фабрика произвежда хиляди американски знамена, за да ги горят по протести

На 3-и януари Доналд Тръмп нареди да бъде ликвидиран генерал Касем Сюлеймани в Багдад, лидер на силите Ал Кудс. В този момент иранците излязоха на демонстрации по улиците, призовани от властта, и започнаха да крещят по-силно от всякога „Смърт на САЩ!“ и „Смърт на Израел!“. Вик, който е придружен от изгарянето на знамената на тези две държави и на Обединеното кралство, трета нация, която попадна в светлината на прожекторите на гнева на ислямската държава.

Увеличаването на мобилизациите в памет на Сюлеймани и в подкрепа на режима оказа пряк ефект върху фабрика „Диба Паршам“, изработваща знамена. Тя произвежда около 2000 американски и израелски знамена на месец в най-натоварените си периоди и повече от 1,5 милиона квадратни метра знамена годишно. Процъфтяващ бизнес в страна, където санкциите, наложени от Тръмп, предизвикаха сериозна икономическа криза, коментират от „Ройтерс“.

Фабриката се намира в град Хомейн, разположен на юг от Техеран, който досега е бил известен като родното място на аятолах Рухолах Хомейни, основател на ислямската държава.

Собственикът на компанията твърди, че няма проблем с хората, които живеят в Съединените щати или в Обединеното кралство, „проблемът ни е в техните управници, имаме проблем с техните президенти и тяхната грешна политика. Ако хората горят тези знамена, това е само знак на протест“.

„Изгарянето на флаг е нещо минимално, ако го сравним с малодушните действия на САЩ, като убийството на Сюлеймани. Това е най-малкото, което можем да направим“, разказва пред „Ройтерс“ Резай, отговарящ за контрола на качеството на знамената, които фабриката произвежда.

От Обама до Тръмп

На 4 ноември 1979 г. група ирански студенти окупираха посолството на САЩ в Техеран и взеха 52 заложници. Това е моментът, когато двете страни прекъсват дипломатическите си отношения. Оттогава посолството затваря врати и се използва само за конкретни срещи в определени международни форуми, най-важните по искане на Вашингтон за приключване на войните в Ирак и Афганистан, конфликти, при които индиректното участие на Иран, граничещо с двете, се оказва  ключово.

След три десетилетия на вражда отношенията между Съединените щати и Иран изпитаха дни на необичаен оптимизъм по време на преговорния процес, довел до ядреното споразумение през 2015 г., подписано между президента на САЩ Барак Обама и иранския му колега Хасан Рохани. Пристигането на Тръмп в Белия дом обаче слага край на тези добри отношения, когато той решава едностранно да се оттегли от атомното споразумение и отново да наложи санкции на иранците. С възхода на Тръмп се родиха антиамериканските мобилизации и изгарянето на знамената, които той произвежда в града, който видя Хомейни. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ