Кисинджър: Ако не бъде овладян, конфликтът САЩ-Китай може да се окаже по-лош от Първата световна война

Кисинджър: Ако не бъде овладян, конфликтът САЩ-Китай може да се окаже по-лош от Първата световна война

Кисинджър: Ако не бъде овладян, конфликтът САЩ-Китай може да се окаже по-лош от Първата световна война

Китай и САЩ засега са в "подножието на планината на студената война", заяви днес бившият помощник на американския президент Ричард Никсън по националната сигурност и бивш държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър. Той говори на форума "Нова икономика" в Пекин, информира Блумбърг.

Кисинджър, който е на 96 години, предупреди, че конфликтът би могъл да бъде по-лош от Първата световна война, ако не бъде овладян. Твърди се, че именно бившият държавен секретар успява да постигне историческото сближаване между САЩ и Китай в началото на 70-те години, отбелязва АФП.

Много е важно, според мен, след период на относително напрежение между Китай и САЩ, да последват ясно изразени усилия, да се разберат политическите причини за конфликта, а също и двете страни да поемат ангажименти да се опитат да преодолеят разногласията си, допълни Кисинджър.

На въпрос дали сегашните отношения между Китай и САЩ могат да се сравнят с началото на студената война между СССР и САЩ Кисинджър отговори, че "САЩ и Китай са страни, които превишават по мащаби Съветския съюз и Америка". По думите му САЩ и Китай са двете най-големи икономики на света, които са вкопчени в продължителна търговска война.

Според мен е необходимо да бъдат обсъждани общите цели и да се направи опит да се намали отрицателното влияние на конфликта, допълни бившият държавен секретар. Той припомни, че Първата световна война е избухнала, защото са се провалили опитите за справяне с относително неголяма криза, предаде БТА.

"Всички знаят, че търговските преговори, които, надявам се, ще бъдат успешни, и чийто успех подкрепям, ще бъдат само малко начало на голяма политическа дискусия, която, надявам се, ще стане факт", резюмира Кисинджър.

Днес и утре в Пекин се провежда форумът "Нова икономика". За първи път той бе организиран през 2018 година по инициатива на бившия кмет на Ню Йорк милиардера Майкъл Блумбърг. Първото издание на форума обаче бе преместено в Сингапур заради търговския спор между Китай и САЩ.

Организаторите посочват, че главната цел на форума е активизиране на диалога между деловия и политическия елит на Китай, САЩ и други страни, чиито представители да обменят мнения и да изработват ефективни решения по ключови глобални въпроси.

Тази година водещи теми са търговията, системата на световния ред, технологиите, процесите на урбанизация, финансовите пазари, а също и въпросите, свързани с климатичните промени, миграцията и неравенството между половете. Освен Кисинджър на форума се очаква да говорят основателят на Майкрософт (Microsoft) Бил Гейтс, главният изпълнителен директор на Голдман Сакс (Goldman Sachs) Дейвид Соломон и други.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ