Китайците са най-доволни от реакцията на своята страна към кризата с коронавируса

Китайците са най-доволни от реакцията на своята страна към кризата с коронавируса

Китайците са най-доволни от реакцията на своята страна към кризата с коронавируса

Китайците са най-доволни от реакцията на своята страна към кризата с коронавируса, сочат резултатите от проучването „Global Crisis Perceptions“ на агенциите Blackbox Research и Toluna, предава Си Ен Би Си.

Проучването е от периода между 3 и 19 април, като в него са участвали 12 500 души от 23 страни. Те са били помолени да оценят реакцията на своите държави на база 4 ключови индикатора – национално политическо лидерство, корпоративно лидерство, общество и медия.

Жителите на само 7 от тези 23 страни са дали „по-скоро позитивна“ оценка за предприетите от техните правителства мерки срещу разпространението на коранавирса.

Китай, откъдето тръгна вируса, заема първото място в класацията с резултат 85 от 100. След него се нареждат Виетнам – 77 от 100, Обединените арабски емирства и Индия – 59 от 100, Малайзия - 58. Така на челните позиции се нареждат само страни от Азия.

Нова Зеландия, която се дава като пример за добра реакция срещу пандемията, е на 6-та позиция с резултат 56 от 100. Следват Тайван (50), Филипините (49), Индонезия (48), Сингапур (48), Южна Африка (47). Средният резултат в световен мащаб е 45 от 100, като под това равнище се нареждат Германия (41), САЩ (41), Мексико (37), Великобритания (37), Иран (36), Тайланд (36), Италия (36), Южна Корея (31), Хонконг (27), Франция (26) и Япония (16).

Недоволството в западните страни може да се приеме като тежък върху народопсихологията, що се отнася до очакванията на жителите за  подготвеността на техните политически и здравни институции за подобна криза, коментира Дейвид Блак, основател и главен изпълнителен директор на Blackbox Research.

„За много страни тази пандемия е безпрецедентна. Правителствата все още не могат да намерят отговор на тази неочаквана криза, а в резултат на това страда и общественото доверие в тях“, казва той.

„Същевременно с това голяма част лидерите на страните от Азия имат опит с предходни епидемии, сред които SARS и MERS“, казва още Блак, визирайки другите двe епидемии от коронавирус, които засегнаха основно Източна Азия и Близкия изток.

Що се отнася до реакцията на бизнеса, само Китай и Виетнам оценяват работата на корпоративните си лидери на над 50 пункта от 100. Този показател е най-нисък в Япония (6), Хонконг (7) и Франция (10).

Проучването също така открива и голяма разлика в очакванията на жителите за икономическото възстановяване след пандемията, като цели 85% от анкетираните китайци смятат, че страната им ще излезе по-силна от кризата с коронавируса, докато на това мнение са само 41% от запитаните американци.

 

Пълното проучване, както и разбивката по категории, може да видите тук.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ