Мощна хакерска атака "проби" световни телекоми. Може би идва от Пекин

Мощна хакерска атака проби световни телекоми. Може би идва от Пекин

Мощна хакерска атака "проби" световни телекоми. Може би идва от Пекин

Голяма хакерска атака е успяла да пробие защитните системи на повече от дузина световни телекомуникационни компании. Киберпрестъпниците са се сдобили с големи количества лични и корпоративни данни, съобщиха от американско-израелската фирма за киберсигурност Cybereason. Експерти от компанията твърдят, че зад атаката стои Китай, съобщава Ройтерс.

Хакерите са компрометирали компании в повече от 30 държави, а целта е била да събират информация за правителствени лица, правоприлагащите органи и политики.

Хакерите също така са използвали инструменти, свързани с други атаки, приписвани на Пекин от страна на Съединените щати и на техните западни съюзници, посочи Лиор Див, главен изпълнителен директор на компанията Cybereason. "Нивото на сложност е голямо, очевидно това не е обикновена престъпна група, а най-вероятно правителство, което има способност за провеждане на такива атаки", коментира той пред Ройтерс.

От Cybereason отказват да назоват засегнатите телекомуникационни компании или страните, в които те оперират, но анонимни източници, запознати с китайските хакерски операции, отбелязват, че Пекин все повече се насочва към телекомите в Западна Европа.

Някои от инструментите, използвани от нападателите при тази атака, са били засичани и при предишни атаки от китайска хакерска група, известна като APT10, казват още от Cybereason. Компанията отбелязва, че в предишни случаи тя е идентифицирала хакерски нападения, за които се предполага, че са дошли от Китай или Иран, но никога не е била достатъчно сигурна да назове тези държави конкретно. Този път обаче «за разлика от преди сме достатъчно сигурни, за да кажем, че атаката е възникнала в Китай. Успяхме да намерим не само част от хакерски софтуер, но също така успяхме да намерим повече от пет различни инструменти, които тази конкретна група (APT10) използва", посочи Лиор Див през Ройтерс.

Говорител на китайското външно министерство направи изявление, че не е запознат с информацията, но добави, че "никога няма да позволим на когото и да било да се занимава с подобни дейности на китайска територия, или да използва китайска инфраструктура".

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ