Нападателят от Крайстчърч публикувал 73 страници манифест с мотивите си

Нападателят от Крайстчърч публикувал 73 страници манифест с мотивите си

Нападателят от Крайстчърч публикувал 73 страници манифест с мотивите си

Нападателят, който уби 49 души в атаки срещу джамии в новозеландския град Крайстчърч и който е австралиец, е публикувал преди това в Туитър расистки манифест. След това той е разпространил във Фейсбук и кадри на живо от нападението, предаде Франс прес.

Австралийската телевизия Ей Би Си идентифицира нападателя като Брентън Тарант.

Полицията препоръча кадрите да не се гледат и да не се разпространяват, както и да бъдат премахнати от Фейсбук. Франс прес е успяла да свали видеото от атаката, преди деактивиране на акаунта, в който то било заредено.

Манифестът, който според Франс прес съдържа 73 страници, обяснява мотивите за атаката. Той е бил качен в акаунт в Туитър, открит на същото име и със същата профилна снимка, като на страницата във Фейсбук, на която беше качено видеото от атаката, предаде БТА.

Манифестът се нарича "Голямата замяна". В него нападателят казва, че е искал да атакува мюсюлмани. Заглавието, както изглежда, е препратка към теза на френския писател Рено Камю за изчезването на европейските народи, "заменени", според него, от имигрантски неевропейски народи. Тезата става все по-популярна в крайнодесните среди.

Нападателят разказва, че е роден в Австралия в семейство със скромни доходи и че е на 28 години. Ключов момент в неговата радикализация е поражението на крайнодясната Марин Льо Пен на президентските избори във Франция преди две години и атаката с камион в Стокхолм, в която през април 2017 г. загинаха 5 души, сред които и момиче на 11 години.

Австралийският премиер Скот Морисън потвърди, че нападателят е австралиец.

В акаунта в Туитър, в който е качен манифестът, има и снимки на оръжия, върху които има надписи. След тези надписи на английски и на няколко други източноевропейски езици има имена на личности от военната история, сред които много европейци, сражавали се срещу османските сили през 15-и и 16-и век. На кадрите от нападението, качени във Фейсбук, се вижда как нападателят носи същите оръжия с надписите.

Манифестът на нападателя от Нова Зеландия напомня този, който публикува десният норвежки екстремист Андерш Брайвик през 2011 г. Той уби 77 души при две нападения в Осло и на остров Ютьоя, напомня Асошиейтед прес. Манифестът на Брайвик съдържаше 1500 страници и също беше качен онлайн малко преди Брайвик да извърши атаката, отбелязва шведският експерт по изследване на тероризма Магнус Рансторп. Той казва, че идеите в манифеста на нападателя от Нова Зеландия са до известна степен като тези в манифеста на Брайвик. От тях става ясно, че той се противопоставял на масовата имиграция. Нападателят от Нова Зеландия освен това твърдял, че е имал контакти със симпатизанти на Брайвик, допълва експертът. Новозеландският нападател твърдял, че след като бъде осъден, ще излезе от затвора след 27 години. Той се сравнявал и с Нелсън Мандела и казвал, че ще вземе Нобелова награда за мир.

Това е поредният нарцистичен десен екстремист и терорист, който има изкривена представа за света, казва Рансторп.

Същевременно адвокатът на Брайвик - Ойстейн Сторвик, заяви пред норвежко издание, че клиентът му има много ограничени контакти със заобикалящия го свят, така че е изключително малко вероятно по някакъв начин нападателят от Нова Зеландия да е успял да осъществи пряк контакт с него.

Според австралийската телевизия Ей Би Си Брентън Тарант е работил като треньор по гимнастика в спортна зала в град Графтън в австралийския щат Нов Южен Уелс. Управителката на спортната зала Трейси Грей успяла да види кадрите на живо от атаката и разпознала на тях Тарант. Тя каза, че Брентън е работил там, след като завършил училище през 2009 г. През 2011 г. напуснал, за да пътува в Азия и Европа. Брентън бил много усърден треньор и работил по програма на залата за безплатни тренировки за деца. Грей допълва, че Брентън не е проявявал особен интерес към оръжията.

Тарант е посетил Европа, Източна и Югоизточна Азия. Бил в Пакистан и в Северна Корея.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ