Австралия се извини за нечутите писъци на хиляди малтретирани деца

Австралия се извини за нечутите писъци на хиляди малтретирани деца

Австралия се извини за нечутите писъци на хиляди малтретирани деца

Австралия трябва да признае и да се извини за "нечутите писъци на нашите деца". Това заяви австралийският премиер Скот Морисън в емоцинална реч пред правителството на страната.

Пред депутатите в австралийската столица Канбера Морисън отправи официално национално извинение към децата жертви на сексуални посегателства, извършвани през годините от представители на институции, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Днес ние като държава се сблъскваме с неумението си да чуваме, да вярваме и да даваме достъп до правосъдие. Молим за извинение децата, спрямо които се провалихме, и родителите, чието доверие не оправдахме и които се опитват да се справят с последиците от случилото се", каза Морисън, чийто глас на моменти пресекваше от вълнение.

Стхотици жертви и техни близки слушаха речта му в галерията на парламента и на специално подготвени места из цялата страна.

Официалното извинение последва петгодишно разследване от специална комисия на хиляди случаи на сексуален тормоз над деца в Австралия, извършван от духовни лица и други хора на властови позиции - ръководители на сиропиталища, спортни клубове, училища и младежки организации.

Резултатите от проучването бяха оповестени в края на миналата година. От тях стана ясно, че повече от 15 000 души са се свързали с комисията, за да съобщят, че са станали жертва на посегателства от сексуален характер, прикрити от институциите, чиито представители са извършвали посегателствата, посочва Франс прес.

Австралийският премиер обяви, че ще нареди изграждането на национален музей, който да разказва за случаите на сексуален тормоз срещу деца, като целта е да се засили общественото съзнание по този въпрос.

"Ще работим с жертвите на посегателства, за да се уверим, че разказите ви ще бъдат записани, че истината ще бъде казана, че държавата няма да забрави за срама ни и за неописуемия ужас, който сте преживели", каза още Морисън.

Ричард Джабара, станал като дете жертва на сексуално посегателство от католически свещеник през 70-те, плака през цялата реч на премиера, излъчена на живо на Мелбърнския стадион по крикет, където се бяха събрали стотици хора, разказва кореспондент на ДПА.

"За мен това бе много емоционално, разчувствах се и плаках. За хора като нас важното е да ни вярват. Бяхме сами дълго време. Беше ме срам дори да кажа на семейството си какво ми се е случило и затова днешното събитие е невероятно", сподели Джабара.

Майкъл Дилейни, станал на 16-годишна възраст жертва на посегателство в младежки център за обучение, смята обаче, че извинението от един политик няма голямо въздействие.

"Нищо, което те биха направили, не може да премахне болката. Тя винаги ще е налице, не минава и ден, в който да не си припомняш и да не плачеш", каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ