Превръщането на протеста в прогрес

Превръщането на протеста в прогрес

Превръщането на протеста в прогрес

Как да превърнем протеста в прогрес? А как изглежда протестът през 2020 г. - от засаждането на дървета до избягването на нарушения на човешките права? Това бе една от дискусиите, свързана с възможностите на протестиращите на Световния икономически форум в Давос. 

Светът вижда все повече протести за неравенството, корупцията и политическите репресии. Но ефективни ли са? Истинските движения предизвикват ли реална промяна - или просто блокират и парализират градовете? 

Михей Уайт, съосновател на Occupy Wall Street казва, че общественият натиск върху избраните държавни власти е неефективен в момента и това не е поради липса на искания от страна на протестиращите.

Уилям Ф. Браудър, главен изпълнителен директор на Hermitage Capital Management Ltd, води глобална кампания за разкриване на корупция и нарушаване на човешките права в Русия. Той настоя глобалните закони да санкционират нарушителите на човешки права там.

"Лошите момчета... буквално се клатят в обувките си, защото правят това, за да откраднат пари. Парите им вече не са безопасни и те ги ценят повече от човешкия живот." Има "глобално движение за прекратяване на безнаказаността на глобалните диктатори и клептократи", добавя той.

Каква е степента на корупцията в глобалния капитализъм? "Има много корупция и в развитите страни", каза Браудър.

"Протестът може да се превърне във възможност", смята Алисия Барсена Ибара, изпълнителен секретар на Икономическата комисия на ООН за Латинска Америка и Карибите (ECLAC). "И мисля, че правителствата пропускат смисъла. Вместо репресии, опитайте се да разберете защо това се случва. Протестите в Латинска Америка например имат обща нишка: неравенство".

"Кой започва насилието? Понякога самите правителства", каза още Ибара.

Правителствата и елитите винаги искат "чист социален протест". Но винаги ще има анархисти, обобщава Михей Уайт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ