Проучване: Близо половината австрийци искат правата на мюсюлманите да бъдат ограничени

Проучване: Близо половината австрийци искат правата на мюсюлманите да бъдат ограничени

Проучване: Близо половината австрийци искат правата на мюсюлманите да бъдат ограничени

Близо половината австрийци са на мнение, че мюсюлманите не трябва да имат същите права като тях, според публикувано вчера проучване на университета в Залцбург, няколко дни преди парламентарните избори, предаде Франс прес.

45 процента от анкетираните смятат, че изповядващите исляма не трябва да имат същите права като останалите граждани в Австрия.

Освен това, 70 процента от участвалите в анкетата са заявили, че ислямът няма място в западния свят.

Мнозинството австрийци искат мюсюлманите да бъдат ограничени в религиозните си практики и казват, че понякога се чувстват като чужденци в собствената си страна заради тяхното присъствие. 55 на сто от анкетираните се опасяват, че някои мюсюлмани са терористи. Освен това, 48 на сто настояват да бъде забранено строителството на джамии, информира БТА.

"Подобни тенденции към етноцентризъм могат в крайна сметка да доведат до дискриминационни позиции", посочва авторът на социологическото проучване. "Съществува реална опасност религиозната свобода, предоставяна от дълго време на мюсюлманите в Австрия, да бъде възпрепятствана".

В Австрия, където 8 процента от населението се определят като мюсюлмани, ислямът е официално признат като религия от 1912 г.

Според допитването, крайнодесните избиратели, тези без образование и тези над 75 години са най-враждебно настроени.

От друга страна, избирателите на "зелените", хората под 30 години и завършилите висше образование са положително настроени към мюсюлманската религия.

1200 души са били анкетирани през 2018 г. за социологическото проучване. "Това само потвърждава предупреждението, което от години отправяме към политиците, които понякога използват страха", каза Юмит Вурал, председател на главната организация, представляваща мюсюлманите, която управлява 360 джамии.

"Враждебността и социалното изключване стават обичайни, животът на мюсюлманите в Австрия става по-труден", казва той.

"Между 2017 и 2018 г. броят на посегателствата, обидите и дискриминацията, съобщени на властите от мюсюлмани, се е увеличил от 309 на 540", подчерта Вурал.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ