САЩ дават близо 2 млрд. долара за 100 млн. дози от ваксината на Pfizer и BioNTech

САЩ дават близо 2 млрд. долара за 100 млн. дози от ваксината на Pfizer и BioNTech

САЩ дават близо 2 млрд. долара за 100 млн. дози от ваксината на Pfizer и BioNTech

Съединените щати ще платят 1,95 милиарда долара на фармацевтичния гигант Pfizer и германската биотехнологична компания BioNTech за 100 млиона дози от съвместната им ваксина срещу COVID-19, ако се докаже, че тя е безопасна за употреба от хора и ефективна в борбата срещу вируса, предаде Си Ен Би Си, цитирайки съобщение на двете фирми.

Според сделката САЩ могат да поръчат още 500 млн. дози от ваксината, поясниха от американското министерство на здравеопазването и социалната политика на (HHS).

Ако ваксината се докаже като безопасна и ефектива при третата фаза на изследвания и получи регулаторно одобрение, министерството на САЩ ще започне да я доставя безплатно на американците. Не е ясно на какъв принцип ще бъдат раздавани първите ваксини.

От двете компании заявиха по-рано, че очакват до края на месеца да започнат мащабни изследвания, в които ще участват до 30 хил. души, ако получат одобрение от регулаторите.

Сделката е част от пректа „Операция свръхсветлинна скорост" (Operation Warp Speed), чрез който администрацията на Доналд Тръмп цели да ускори разработването и производството на ваксини и лекарства за борбата срещу коронавируса.

„Чрез „Операция свръхсветлинна скорост“ създаваме портфолио  от ваксини, които увеличават шансовете американците да получат поне една безопасна и ефективна ваксина още до края на тази година заяви американският здравен министър Алекс Азар. „В зависимост от успеха на клиничните изследвания, днешното споразумение ще ни позволи да получим 100 млн. дози от ваксината, разработена от Pfizer и BioNTech“, добави той.

На фона на тази новина акциите на Pfizer поскъпнаха с 5,37% в извънборсовата търговия на Уолстрийт, а тези на германската BioNTech скочиха с 7,49% на борсата във Франкфурт (към 16:00 българско време).

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ