Швеция започва да променя стратегията си за борба с COVID-19

Швеция започва да променя стратегията си за борба с COVID-19

Швеция започва да променя стратегията си за борба с COVID-19

Стремителният ръст на новите случаи на коронавирусни инфекции накара дори и Швеция да преосмисли досегашната си крайно либерална стратегия по отношение на борбата с пандемията. Единствената страна в Европа, която не въведе досега строга карантина и задължително носене на маски, внезапно промени стратегията си и започва да предприема първите сериозни мерки, пише германското списание Focus. 

"Специалният път" на Швеция през пандемията от коронавируса отдавна е постоянна тема на много дискусии, но сега, според шведското министерство на здравеопазването броят на новите инфекции на ден значително надвишава 900 през миналата седмица – нива, регистрирани за последно през юни. Прави впечатление, че за разлика от първата вълна на епидемията, сега в Швеция са заразени предимно млади хора на възраст от 20 до 29 години. 

Студентският град Упсала, известен със своите начални семестриални партита през септември и октомври, се превърна в едно от огнищата на коронавируса в страната. Поради тази причина четвъртият по големина град в Швеция е подложен на своеобразна „частична карантина“, пише Focus. Жителите му са задължени да избягват използването на обществения транспорт. Контактите с лица, които не са съжителстващи роднини, също трябва да бъдат сведени до минимумдо 3 ноември. Все още обаче не е въведено задължително носене на маски. 

Андерс Тегнел, главният епидемиолог на Швеция и идеолог на специалния път на страната, продължава да се обявява против налагането на ограничения в цяла Швеция. "Хората могат да се придържат към такива строги указания само за ограничен период от време", казва той. Следователно времето е от решаващо значение. Мерки като например в Упсала не могат да бъдат въведени твърде рано или твърде късно. 

Шведският премиер Стефан Льовен обаче сложи край на тържествата и дискотеките миналата седмица. "Купоните в нощния клуб приключиха. И така ще бъде толкова дълго, колкото е необходимо", обяви той. 

В същото време бяха премахнати ограниченията за възрастните хора в Швеция. "Вече няма причина да има по-строги мерки за възрастните хора, отколкото за останалото население", заяви социалният министър Лена Халенгрен и призова всички хора в Швеция да поемат еднаква отговорност за овладяване на инфекцията. 

Изданието припомня, че по-рано всички шведски граждани на възраст над 70 години трябваше да избягват обществения транспорт и физически контакти. Те също трябваше да се въздържат от посещение на магазини и други обществени места. Според здравния министър тези мерки са дали голям ефект, но изолирането на възрастните хора е вредно за психичното им здраве. 

В сравнение със съседните страни Швеция има висока смъртност от коронавирус. Това важи особено за възрастовата група от 80 до 89 години.
Според проучване, проведено в Швеция, 80% от населението са променили обичайното си поведение във връзка с пандемията от коронавируса. Мнозина започнаха да работят повече от вкъщи, да ограничават кръга си от контакти и да мият ръцете си по-често.

В началото на епидемията мнозина критикуваха скандинавската страна за факта, че с нейната политика по отношение на коронавируса тя всъщност "играе руска рулетка", припомня германско списание. Въпреки това ръководителят на шведския отдел за обществено здраве Йохан Карлсон вярва, че постоянните колебания в карантинните мерки в други страни показват, че това не е пътят, който трябва да се следва, заключава Focus. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ