Четирите задачи, пред които е изправен светът според Си Дзинпин

„Миналата година бе белязана от внезапната атака на пандемията от COVID-19. Световното обществено здраве бе изправено пред сериозна заплаха, а глобалната икономика затъна в дълбока рецесия. Човечеството се срещна с няколко кризи, рядко виждани в историята. Миналата година обаче ни направи свидетели на огромната решителност и кураж на хората по цял свят в битката с коронавируса“. Това заяви китайският президент Си Дзинпин по време на своята реч в започнали днес Световен икономически форум в Давос, който тази година се провежда онлайн.

„Воден от науката, разумът и хуманитарния дух, светът постигна напредък в борбата с COVID-19. Пандемията обаче далеч не е свършила, като скорошният ръст на новите случаи на заразени с вируса ни напомня, че трябва да продължим да се борим. Въпреки това, ние оставаме убедени, че зимата не може да спре идването на пролетта, а тъмнина не може да засенчи светлината на зората. Няма съмнение, че човечеството ще надделее в борбата с вируса и ще излезе от тази катастрофа още по-силно “, каза Си.

Той убедено подчерта, че историята върви само в една посока и че светът няма да се върне към това, което е било в миналото.

„Всички избори и действия, които правим днес, оформят света в бъдеще. Важно е да отбележим четирите основни задачи, пред които сме изправени днес“, категоричен е китайският лидер.

По думите му първата задача е увеличаване на координацията по макроикономическите политики и насърчаването на силен, устойчив, балансиран и приобщаващ растеж.

„Преминаваме през най-лошата рецесия от Втората световна война насам. За първи път в историята икономиките на всички региони са засегнати тежко по едно и също време. Световните вериги за доставки са под натиск, а търговията и инвестициите са замрели. Глобалното възстановяване е разклатено, а перспективите остават несигурни. Макроикономическите политики трябва да бъдат ускорени, за да може световната икономика да се възстанови най-рано. Трябва да заздравим волята си за промяна и да променим световните модели на растеж, за да зададем курс за дългосрочно и стабилно развитие на световната икономика“, коментира Си.

Китайският президент заяви, че втората задача е да бъдат изоставени идеологическите предразсъдъци и да се тръгне по общ път на мирно съжителство, взаимна полза и сътрудничество, при което печелят всичко.

„В света няма две листа, които са еднакви. Няма и страни, чиято истории, култури и социални системи са еднакви. Всяка страна е уникална, като нито една култура и система не е по-добра от другите. Най-добрите критерии за това дали историята, културата и социалната система на една страна отговарят на специфичната и ситуация, са тези дали тя се радва на подкрепата на хората, дали служи за създаването на политическа стабилност, социален прогрес и по-добър начин на живот. Различните истории, култури и социални системи са толкова стари, колкото човешките общества. Те са определящите черти на човешката цивилизация. Тя няма да съществува без това разнообразие, а то ще продължи да съществува завинаги.“, коментира Си.

„Сами по себе си различията  не са причина за притеснения. Опасни са арогантността, омразата и предразсъдъците – опитите човешката цивилизация да бъде категоризирана в йерархия или историята, културата и социалната система на дадена страна да бъдат налагани на други. Правилният избор е страните да се стремят към мирно съжителство, което се базира на взаимно уважение и търсене на общи интереси, на насърчаването на размяната на знания. Това е начинът да се даде тласък на прогреса на човешката цивилизация“, добави той.

По думите му третата задача е да бъде заличено разделението между развитите и развиващите се страни и да бъде създаден растеж и просперитет за всички.

„Днес неравенството продължава да расте, а устойчивото развитие е изправено пред сериозни препятствия. Икономическото възстановяване от пандемията върви по различни траектории, като съществува риск от разширяване на пропастта между Глобалния Север и Глобалния Юг. Развиващите се страни искат по-голямо представителство в световното икономическо управление. Международната общност трябва да предостави подкрепа на развиващите се страни и да предпази интересите им за развитие. Равните права, възможности и правила трябва да бъдат засилени, за да могат всички страни да се възползват от плодовете на развитието“, заяви Си.

Според него четвъртата задача е обединяването на страните срещу глобалните предизвикателства и създаването на по-добро бъдеще за човечеството.

„В ерата на икономическа глобализация други здравни предизвикателства като COVID-19 може да се повторят. Световното управление на общественото здраве трябва да бъде подобрено. Земята е нашият единствен дом, така че усилията за адресиране на климатичните промени и насърчаване на устойчивото развитие са от ключово значение за бъдещето на човечеството. Никой световен проблем не може да бъде решен от една страна, трябва да има глобални отговори и сътрудничество. Проблемите, пред които сме изправени са сложни и взаимосвързани. Преодоляването им преминава чрез поддържането на мултилатерализъм (многостранно сътрудничество). Трябва да останем ангажирани с поддържането на отвореност и приобщаване, вместо изолация и отлъчване.“, каза още Си.

„Създаването на малки кръгове и започването на нова студена Студена война, влиянието чрез заплахи и санкции, създаването на изолация – това са неща, които ще насочат света към разединение и конфронтация. Не можем да решаваме общи проблеми в един разединен свят. Конфронтацията може да ни отведе единствено към безизходица. Човечеството научи уроците си по трудни начин, като тези исторически нагласи не са изчезнали. Не трябва да се връщаме към подхода от миналото. Правилният подход е да се действа като общност със споделено бъдеще. Трябва да защитаваме общите човешки ценности – мир, развитие, равенство, справедливост, демокрация и свобода.“ , добави той.

По думите му трябва да бъдат изоставени дискриминационните правила и системи и да бъдат премахнати бариерите пред търговията, инвестициите и размените на технологии.

„Трябва да гарантираме стабилността на световната финансова система и да промотираме струтурни реформи. Трябва да запазим ангажимента си към международното право, вместо да опитваме да налагаме вижданията си. Древните китайци са вярвали, че законите са основата на управлението. Международното управление трябва да се базира на правилата и консенсуса, постигнат между отделните страни, а не на нареждания, давани от малкото.  Без международните право, светът ще се върне към закона на джунглата, като последиците за човечеството ще бъдат катастрофални“, коментира Си.

По думите му различията в културата, историята и социалната система не трябва да бъдат използвани за антагонизъм и конфронтацията, а да бъдат стимул за сътрудничество.

„Трябва да уважаваме различията, да избягваме намесите във вътрешните работи на другите страни и да разрешаваме разногласията чрез диалог. Историята показва, че антагонизъмът и конфронтацията, било то под формата на Студена война, Гореща война, търговска война или технологична война, рано или късно нарушават интересите на всички страни.“  

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ