Великобритания въвежда поетапно от догодина граничен контрол за стоките от ЕС

Великобритания въвежда поетапно от догодина граничен контрол за стоките от ЕС

Великобритания въвежда поетапно от догодина граничен контрол за стоките от ЕС

Великобритания ще въведе поетапно граничен контрол върху стоките, идващи от Европейския съюз, след края на преходния период на Брекзит в опит да смекчи удара за компаниите, вече пострадали от коронавирусната пандемия, предадоха Ройтерс и ТАСС.
Правителството, което първоначално планираше от 2021 година да наложи пълен контрол върху вноса от ЕС, съобщи, че ще въведе промените на няколко етапа до 1 юли догодина, отбелязва БТА. По този начин на фирмите ще бъде осигурено повече време за подготовка с документацията.
От 1 януари идната година вносителите на стандартни стоки като електроника и облекло ще разполагат с шест месеца за попълване на митнически декларации
Митата ще трябва да се плащат, но плащанията ще могат да се отлагат, докато не бъдат изготвени митническите декларации, а междувременно компаниите ще трябва да помислят как да отчитат ДДС върху вносни стоки. От април ще бъде въведено задължително подаване на декларации при внос на животински продукти и растения, а от юли ще има пълна проверка за всички търговци и стоки.
Правителството предоставя пакет от 50 милиона лири за набиране на персонал, обучение и ново компютърно оборудване за компаниите, работещи в митническия сектор.
Британските власти ще изградят нови гранични съоръжения за извършване на проверки и ще осигурят подкрепа за пристанищата, които се нуждаят от нова инфраструктура.

Междувременно зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович съобщи, че Обединеното кралство е информирало на виртуални преговори днес, че няма да поиска удължаване на преговорите за бъдещите отношения. Следващата среща на подобно равнище ще бъде през септември, а дотогава преговорите продължават.

"ЕС остава открит за удължаване. Остава още много несвършена работа. Време е да се премине от намерения към действия", поясни Шефчович.

Наскоро главният преговарящ на ЕС Мишел Барние уточни, че ЕС може да осигури удължаване с една или две години, както предвиждат постигнатите досега договорености, стига Лондон да поиска и европейските държави да се съгласят. По неговите думи Лондон разполага с още две седмици, за да предприеме този ход.

От Еврокомисията уточниха, че в понеделник ще се проведе видеоконференция на председателите на комисията Урсула фон дер Лайен, на Европейския съвет Шарл Мишел и на Европейския парламент Давид Сасоли с британския премиер Борис Джонсън.

В преговорите за бъдещите отношения между Лондон и Брюксел почти няма напредък от февруари, а срокът на преходния период след излизането на Великобритания от ЕС на 31 януари изтича в края на годината. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ