Външният министър на ОЕА: Всички печелят от нормализирането на отношенията ни с Израел

Външният министър на ОЕА: Всички печелят от нормализирането на отношенията ни с Израел

Външният министър на ОЕА: Всички печелят от нормализирането на отношенията ни с Израел

Сделката за нормализиране на отношенията между Израел и Обединените арабски емирства e от полза и за двете страни, като тя премахва заплахата от анексирането на Западния бряг. Това заяви пред Си Ен Би Си министър на външните работи на ОАЕ Анвар Гаргаш.

„Ние бяхме на съвещание на Арабската лига, на което разглеждахме въпроса какво може да направи, за да предотвратим това анексиране. За нас анексирането бе задаваща се заплаха, която ще подкопае перспективите пред решението за две държави“, коментира Гараш, визирайки идеята за разрешаване на израелско-палестинския конфликт чрез създаването на две отделни държави.

Коментарът му идва, след като вчера американският президент Доналд Тръмп съобщи, че двете страни са се договорили да нормализират отношенията си, което прави ОАЕ първата страна от персийския залив и общо третата арабска държава, която установява дипломатически отношения с Израел след Египет и Йордания.

„Ние бяхме доста активни в дипломатическо отношение и последвахме безпрецедентен ход нашия посланик, който заяви, че анексията на Западния бряг ще разруши напълно перспективата за мирни преговори и ще повлияе на шансовете на Израел да установи отношения с арабския свят“, казва Гараш.

„Не мога да кажа кога точно стигнахме до това решение, но в крайна сметка решихме да направим така, че всички страни да са печеливши“, добавя той.

Томас Уарик от Атлантическият съвет на САЩ споделя виждането на Гараш.

„Това е добър ден за Израел и за ОАЕ. И двете страни печелят нещо от сделката. Емирствата показват стойността си като стратегичен партньор и на двете партии в САЩ. Израел, от своя страна, получи възможността да се измъкне от неудобната ситуация със заселниците в Западния бряг.“, коментира Уарик

Гараш определи сделката като начин за „обезвреждане на реална заплаха“ за а двудържавното решение, което се надява да даде ново начало на преговорите. Той обаче подчерта, че това не е пътна карта за мир между Израел и Палестина.

„Това зависи от палестинците и израелците, а и от традиционните брокери в региона като американците“, добави той.

Критиките към споразумение

Говорител на палестинският президент Махмуд Абас заяви, че палестинските лидери „отхвърлят и заклеймяват“ споразумението. Турция също критикува постигнатите договорености, като заяви, че „историята никога няма да  забрави и да прости лицемерното поведение на ОАЕ“.

Иран, който е противник и на двете страни, също заклейми сделката. Държавната агенция ИРНА съобщи, че външният министър на страната е определил решението като „стратегически идиотски ход“, който е опасен за региона.

Преди това Гаргаш заяви, че не би бил изненадан от негативна реакция от страна на Иран, тъй като Ислямската република не признава Израел за държава.

„Арабите са преминали този етап, мисля, че и палестинците вече са го преодолели. Иранската позиция по въпроса е статична“, казва той, като добавя, че никога няма да има „перфектен момент“ за нормализиране на отношенията между ОАЕ и Израел.

„Ако трябваше да чакаме перфектния момент, то щяхме да стоим на едно място и да оставяме събитията да минават покрай нас. За съжаление, от историческа гледна точка случаят с палестинския проблем е точно такъв“, казва той.

Запитан дали споразумението ще остане в сила ако Джо Байдън спечели президентските избори в САщ, Гаргаш подчерта, че няма път назад след тази „стратегически промяна“ в отношенията. Самият Байдън определи споразумението като "смело и крайно необходимо".

„Няма да има промяна на позицията при Израел, при Обединените арабски емирства или при САЩ. Смятам, че каквото и да се случи, всяка политическа система ще разглежда тази сделка като положително развитие“, добави той.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ