10 стъпки да се спасите от дълговете

10 стъпки да се спасите от дълговете

10 стъпки да се спасите от дълговете

Ако финансите ви са объркани, не отлагайте, а веднага започнете да действате! Финансовият уебсайт ThisIsMoney предлага ръководство от десет стъпки, с което ще можете отново да излезете на зелено.

ПЪРВА СТЪПКА: Огледайте се наоколо

Отделете малко време и внимателно проверете и пресметнете точно колко дължите и на кого. Бъдете напълно откровени към себе си, защото иначе си гарантирате още повече проблеми за в бъдеще. Ако изплащането на дълговете изяжда повече от 20% от нетните ви месечни приходи, вие сте навлезли в опасна зона и трябва да вземете мерки.

ВТОРА СТЪПКА: Бюджетът

Когато вече знаете колко дължите, трябва да очертаете бюджет, в който да включите схема за изплащане на задълженията. Бъдете реалисти и преценете какво можете да си позволите да върнете, като оставате в рамките на бюджета.

ТРЕТА СТЪПКА: Дисциплиниране

Не вземайте повече заеми, докато не изплатите онези, които вече дължите.

ЧЕТВЪРТА СТЪПКА: Следете ежедневните си разходи

Изтеглете предварително определена сума от банката в началото на седмицата и дайте кредитната си карта на някой приятел или роднина с инструкцията да не ви я връща до следващия понеделник. В никакъв случай и колкото и да се молите! Така няма да можете да похарчите повече от онова, което имате в джоба си.

ПЕТА СТЪПКА: Организирайте сметките

Непременно плащайте всички текущи сметки чрез директен дебит. Така ще ги управлявате много по-лесно. Освен това е и по-евтино, тъй като повечето доставчици предлагат намаление при плащане с директен дебит.

Това е може би най-лесният начин да намалите разходите по сметките си. Направете го днес просто като се обадите на банката си и предоставите данните на доставчиците си на електроенергия, интернет и т. н. Можете и просто да използвате формулярите, които някои доставчици прилагат към сметките ви.

ШЕСТА СТЪПКА: Сменете доставчиците

Можете да спестите хиляди левове от ток, вода, телефон и интернет, като просто преминете към по-евтини услуги. Най-добре го направете преди да преминете към плащане с директен дебит, за да не се налага да правите излишни уговорки с банката. Направете същото и в дома си – така ще спестите още повече пари.

СЕДМА СТЪПКА: Вземете си по-евтина кредитна карта/кредитен план

Изпробвайте предложенията на различни банки – вероятно ще намерите план, който ви предлага по-подходящи и изгодни условия от този, който ползвате в момента. Не забравяйте, че финансовите институции непрекъснато излизат с нови предложения и отстъпки. Внимавайте обаче с таксите за банков трансфер. И помнете, че преференциалните условия обикновено се променят след първоначалния бонусен период. Освен ако не решите да смените услугата отново след шест месеца.

ОСМА СТЪПКА: Откажете се от картите за кредит в магазина

Картите за намаление и кредитно плащане в магазини и фирми ви "скубят" с най-високите такси за кредит. Така че ако усетите, че от това перо ви се натрупват дългове, откажете се. Най-добре е да плащате в брой навсякъде, където можете. Когато това не е възможно, отделете време да намерите най-добрите предложения – пазарът е конкурентно място и все ще откриете сделка с отлични кредитни условия. Все по-често условията са най-добри, ако сключите сделката през интернет.

ДЕВЕТА СТЪПКА: Въведете ред в банковата си сметка

Увеличаването на броя на интернет банките ви дава далеч по-богат избор, отколкото ще имате, ако залагате само на утвърдените имена. Понякога има смисъл да смените банката, особено когато ви предлагат незначителни или направо несъществуващи такси за поддръжка и ниски лихви. Можете да спестите много пари само като преминете към нова сметка. Ако имате спестявания, търсете варианта с най-добрите лихви.

ДЕСЕТА СТЪПКА: Сменете ипотеката

Ипотеката вероятно е най-големият ви ежемесечен разход. Затова е много важно да откриете най-доброто възможно предложение. Поговорете с независим финансов съветник или брокер, който ще може да ви посъветва за промяна на условията на ипотеката и да ви каже дали ще можете да спестите пари от такъв ход.

Непременно вземете предвид таксите за трансфер, които сегашната ви банка може да поиска, както и правните такси. Преценете цялата парична стойност на промяната на ипотеката, преди да решите дали си струва. Често ще откриете, че парите, които ще спестите при новия план, напълно ще покрият всички трансферни разходи, които ще ви се наложи да направите.

И ЕДНА ЗА КЪСМЕТ: Преразгледайте защитата

Накрая, спестете пари, като смените застрахователя си. Колата и къщата могат да ви струват много по-малко, ако се поразтърсите за ново предложение или преминете към онлайн брокер, чиито такси са по-ниски. Струва си да проверите и дали не плащате два пъти застраховка за едно и също – например някои застраховки за дома включват и бонус – застраховка на покъщнината, която няма нужда да правите втори път.

Всички тези спестени пари ще ви дойдат като манна небесна и изведнъж ще откриете, че изплащането на дълговете и сметките ще стане много по-поносимо бреме. Успех!

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ