3 концепции за парите, които мнозина все още не разбират

3 концепции за парите, които мнозина все още не разбират

3 концепции за парите, които мнозина все още не разбират

Личните финанси са сложен въпрос и ако не вземем предвид съветите на опитни учители, всички може да се объркаме и да нарушим основни правила на финансовата грамотност.

Може би по една или друга причина сте изучавали в университетското си или друго обучение законите на движение на инвестирането, данъците, спестяването. Колкото и смело да звучи, авторът на бестселъри Дейвид Бак смята, че има на какво още да ни научи, посочва Business Insider. 

Бак е прекарал 25 години, работейки в американската консултантска индустрия на уелт мениджмънта. Прреди дни издаде обновена версия на книгата си "Автоматичният милионер" ("The Automatic Millionaire"). В книгата казва, че има три съвсем прости и базисни концепции за парите, които мнозина сред хората все още не схващат, а трябва. Те са следните

No.1: Човек трябва да плаща първо на себе си, като спестява. "Все още хората не разбират факта, че те трябва да спестяват малка част от всеки свой спечелен долар", казва Бак.

Специално в Щатите, откъдето е той, данни на Федералния резерв показват, че близо половината от населението не би имало достатъчно пари да покрие случай на спешност в живота си за около 400 долара. В същото време милиони от тези хора купуват скъпо кафе от Starbucks и биха си взели за следващата година iPhone за над 800 долара. Този начин на мислене се вижда и в поведението на хора от други страни по света.

Авторът препоръчва да отделяме доходите от "1 час от труда си дневно" за спестяване на пари за себе си. Това малко лично богатство на части трябва да се придвижва автоматично към сметката ни, без дори да го виждаме - така се изгражда бавно и сигурно реалното лично финансово състояние. 

No.2: Всеки трябва да има влог за старини. И този влог трябва да бъде кошница от диверсифицирани лични активи, които да ни служат в бъдещето. В тази кошница трябва да се влага от по-рано. 

No.3: Фондовият пазар е рискована работа, но има и малки по-сигурни инвестиции, на които бихме могли да заложим. Да, той не е за всеки и инвестирането носи съществен риск. Бак обаче съветва да опитаме да приемем "по-скучния", балансиран подход на системно инвестиране на всеки две седмици, а после да оставим инвестицията да работи за нас, може би доживот. "Това не е секси, и то може да не продава, но това е, което работи", отбелязва той, допълвайки че е бил многократно изненадван от мотивацията на мнозина сред хората да започнат да инвестират в акции големи суми от парите си (или пък да продават свои акции), след като са гледали нещо по телевизията или са чели вестник. "За съжаление фондовият пазар е невероятно труден за предвиждане и опитите да се заложи в точен момент във времето (тайминг) често са безплодни", казва той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ