Какво четат визионерите: 5 любими книги на Илон Мъск

Какво четат визионерите: 5 любими книги на Илон Мъск

Какво четат визионерите: 5 любими книги на Илон Мъск

Един от навиците, които предприемачът Илон Мъск развива още от детските си години и продължава упорито да следва и до ден днешен, след като записа името си в историята, е четенето на книги. Ето част от тях, за които самият той признава, че имат принос във формирането на възгледите му за света и плановете му за бъдещето.

„Властелинът на пръстените“ 

Дж. Р. Р. Толкин

Фентъзи сагата на този английски писател не се нуждае от представяне, затова няма да преразказваме сюжета ѝ. Според Мъск тази трилогия някога му е направила най-силно впечатление. И то не само заради динамиката и невероятната вселена, която авторът е успял да създаде, но и защото всички любими герои на Илон винаги се опитват да спасят света. Очевидно и той мечтае за това.

„Пътеводител на галактическия стопаджия“ 

Дъглас Адамс

Предприемачът споделя, че между 12 и 15-годишна възраст е имал „екзистенциална криза“, откривайки трудовете на Фридрих Ницше, Артур Шопенхауер и други философи.

След това попада на книгата „Пътеводител на галактическия стопаджия“, в която суперкомпютър открива, че „отговорът“ на смисъла на живота е числото 42, но въпросът е неизвестен. „Ако можеш да формулираш правилно въпроса, тогава отговорът е лесната част. И така, когато разберем Вселената, тогава по-добре ще знаем какви въпроси да задаваме“, коментира Мъск.

Между другото, книгата става толкова емблематична за Мъск, че по време на изстрелването на Tesla Roadster в космоса той излъчва на екраните изразът "Don’t Panic!", който всъщност е и на корицата на първото издание на романа.

„Бенджамин Франклин: Американски живот“

 Уолтър Айзъксън

Мъск е казвал неведнъж, че Франклин е един от неговите герои. „Той е бил предприемач. Започнал е от нищото“, коментира основателят на Tesla и SpaceX. Историята на един от създателите на САЩ е подобна на тази на Мъск, който израства в Претория, Южна Африка, посещава училище в Канада, а след това продължава в университета в Пенсилвания и Станфорд, за да стигне до Силициевата долина. Бенджамин Франклин също е своеобразен визионер на XVIII век. Той е смятан за основател на американската държава и за човека, положил основите на ценностите, които са се запазили в американското общество и до днес. Биографията на Франклин е като вълнуващ приключенски роман - например знаете ли, че той е картографирал Гълфстрийм, бил е член на масонска ложа и между политическите дела се е занимавар с изобретателска дейност? Той патентова люлеещия се стол например. Нищо чудно, че Илон Мъск се възхищава на такъв всестранно развит човек.

„От Нула до Едно. Размисли върху стартъпите или как да изградим бъдещето“ 

Питър Тийл и Блейк Мастърс

В първите години от новото хилядолетие Мъск се занимава със стартъпа за разплащания X. com, който е директен конкурент на основаната от Питър Тийл PayPal, така че когато книгата е издадена, Мъск я купува, за да разгледа стартъп философията му.

„Фондацията“

Айзък Азимов

В интервю за „Гардиън“ Илон Мъск споделя впечатленията си от трилогията на автора и колко е завладян от нея: „Уроците от историята предполагат, че цивилизацията се движи на цикли. Можете да ги проследите много назад – вавилонците, шумерите, следвани от египтяните, римляните и Китай. В момента очевидно сме в много възходящ цикъл, да се надяваме, че това ще остане така. Но може и да не остане. Може да се случат серия от събития, които да свалят технологиите на по-ниско ниво. Имайки предвид, че това е първият път от 4.5 млрд. години насам, когто е възможно човечеството да удължи живота отвъд Земята, изглежда разумно да действаме, докато прозорецът е отворен, а не да разчитаме на факта, че ще бъде отворен за дълго време.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ