Не мислете сега за това

Не мислете сега за това

Не мислете сега за това

Емоционалното напрежение, произтичащо от несигурността, преживяна през последните месеци, прави почивката това лято по-важна от всякога. Въпреки че има много ефективни практики за борба с усещането за безпокойство, като упражнения за релаксация на мускулите, медитация или дълбоко дишане, за да презаредите батериите си по време на празниците, е важно да идентифицирате и коригирате онези ситуации, които могат да генерират усещане за безпокойство. 

Испанското общество по психиатрия определя тревожността като естественото чувство на страх или притеснение, което всеки изпитва, когато се сблъска със заплашителни ситуации. Макар и добре управляван, той може да бъде от голяма полза, когато се сблъскате с труден епизод. Ако се поддържа във времето, обаче, това може да увеличи вероятността от развитие на здравословни проблеми: отслабване на имунната система, хронична умора, язви на стомаха, сърдечно-съдови заболявания, респираторни проблеми и т.н., пише eleconomista.es

Превенцията е най-доброто оръжие за ограничаване на въздействието на безпокойството. Както подчерта д-р Мария Санчес, медицински мениджър за електронно здравеопазване в Cigna, Испания, произходът на това безпокойство в много случаи е свързан с контекста на несигурността, в която живеем. Като се вземе предвид ограниченото пространство за маневриране, на което разчитаме да променим реалността, най-добре е да инвестираме усилията си в превенцията. За това трябва не само да прилагаме упражнения, които да обърнат чувството на напрежение и да ни повлияят успокояващо. Ето някои от тези навици или ситуации от ежедневието, които влияят върху способността за релаксация и увеличаване на емоционалното напрежение:

Отлагане на важните дейности във времето

Летният сезон има тенденция да дава повече място за отлагане, тоест отлагане на важни дейности, за да се отдели време за по-забавни, но не толкова подходящи задачи. Истината обаче е, че тази практика предизвиква безпокойство. За да го избегнете, е препоръчително да се визуализира възнаграждението за изпълнение на задачата навреме, да кажете на другите какво да направят, за да подсилите чувството за дълг, да оцените последствията от бездействието, да идентифицирате и визуализирате първата стъпка за стартиране на действието и си дайте малка награда, след като го направите.

Излишните ангажименти

Извън работните отговорности има тенденция да възникват други видове лични ангажименти, особено през лятото и по време на ваканции, като например семейни събития, срещи с приятели или пътувания. Всички тези планове, ако са замислени като задължение, са изключително контрапродуктивни. За борба с тях има няколко варианта: от споделяне на чувството на дискомфорт с другите, до директно отхвърляне на неговата реализация. 

Бъркотията около ваканцията

Лятото, ваканциите и безпокойствието обикновено идват ръка за ръка, още повече, ако вземем предвид, че тази година домът ни също е бил офис, училище, стая за игри. Доказано е, че животът в непрекъснато безпокойство пречи на емоционалния и психическия баланс и действа като спусък за други ситуации, които също пораждат напрежение и неспокойствие: умора, чувство за вина, притеснение, забавяне на задачите. По този начин едно от решенията за отстраняването му е да се наложи ред на всички променливи, които влияят на ежедневието, а не само личните вещи, които ни заобикалят. Например: писане на списък със задачите, които трябва да се изпълняват през целия ден и реда за тяхното изпълнение, настройка на аларми и напомняния, контрол на това къде съхраняваме нещата и как го правим. Това ще ни позволи да имаме всичко по-контролирано, ще помогне да управляваме времето въз основа на приоритети.

Липсата на схема за сън

През лятото е много често всеки ден да си лягаме в различно време, което се отразява на способността ни да заспиваме и следователно на качеството му. Всъщност, както е показано в последното проучване на Cigna, „COVID-19 Global Impact“, принадлежащо към годишния му доклад „360º проучване на благополучието 2020“, процентът на испанците, които признават, че не спят достатъчно часове, се е увеличил след извънредното положение, преминавайки от 29% през април до 39% днес. За да разрешите този проблем, е препоръчително да спите поне 7 часа. Опитайте се да не използвате мобилни устройства преди лягане и се уверете, че пространството за почивка е адекватно по отношение на температура, шум, светлина, мебели, спално бельо и т.н. 

Опитите да държим всичко под контрол  

Да искаш да имаш всичко под контрол по празниците е един от основните източници на стрес и тревожност. За да се преборим с този проблем, трябва да разберем, че има неща, които убягват от поведението ни (климатът, действията на другите, здравословния контекст, който ни заобикаля) и че понякога е необходимо да делегираме някои задължения на останалите хора около нас, така че нещата да бъдат контролирани, но с помощта на други.

Отрицателните мисли

Предоставянето на повече свободно време на ваканция може да доведе до прекалено анализиране на всяка ситуация, намиране на несъществуващи проблеми и негативно мислене. В дългосрочен план тази практика предизвиква увеличаване на вътрешното напрежение и тенденцията да се мисли, че ситуациите са много по-сериозни, отколкото са в действителност. За да не попаднете в този капан, можете да приложите т.нар. „техника на спиране на мисленето“, която се състои, както е обяснено от Европейския институт по приложна психология, в спиране на негативните мисли, които пораждат емоционален дискомфорт и да ги замените с по-добри и по-адаптивни. В допълнение към тези ситуации, които оказват пряко влияние върху способността ни да се отпускаме, има и много други аспекти, свързани със здравословния начин на живот, на които трябва да се обърне внимание и които също са често срещани през летния сезон. Такъв е случаят с воденето на твърде заседнал живот, спазването на дефицитна диета, която води до излишна консумация на захар, пържени храни и трансмазнини или злоупотреба с алкохол, тъй като те също влияят върху способността ни да „нулираме“ психически.

Източник: eleconomista.es

Редактор: Нели Тодорова 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ