3 големи грешки, които трябва да избягваме в кариерата си

3 големи грешки, които трябва да избягваме в кариерата си

3 големи грешки, които трябва да избягваме в кариерата си

Въпросът „Какви са най-големите кариерни грешки, които трябва да избягвате?“ бе публикуван в  американския сайт Quora, в който хората споделят своя опит и познания по най-различни теми от професионално и житейско естество. 

От Inc цитират отговора на Мира Заслове, мениджър в компания от Fortune 500:

Като всеки работещ човек, и аз самата мога да се „похваля“ със сериозен брой професионални гафове и несполуки. Най-големите грешки, на които съм ставала свидетел, обикновено произтичат от претоварване и усилена работа върху неща, които нямат особено значение.  

Ако не знаете какво точно искате, никога няма и да го получите.

Важно е да знаете какви са вашите цели както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Човек пропуска множество възможности, когато не е готов да се възползва от тях. Хората, които постигат значим професионални успехи, обикновено знаят какво искат във всеки момент от тяхната работа.

Всяка кариера има върхове и спадове, затова е важно да бъдете гъвкави и приспособими. Моментните неуспехи не трябва да ви отчайват, защото вие знаете, че те представляват просто едно малко петънце върху по-голямата картина.

Също така, не трябва да забравяте, че мениджърите не могат да четат вашите мисли. Повишенията и важните проекти често отиват при онези, които ги търсят усилено, а не при тези, които са най-квалифицирани за задачата. Добрата работа не винаги е достатъчна. Ако не се престрашите да поискате нещо, най-вероятно няма да го получите. 

Огромна кариерна грешка е да не се застъпвате за това, което искате и да не знаете как да го получите. От изключително значение е да опишете точно и ясно нещата, които искате и очаквате от работата пред вашите началници.

Работите твърде много

Дългите часове на усърдна работа през цялата седмица представляват сигурна рецепта за прегаряне. Истината е, че хората които работят на здраво, не винаги са тези, които се изкачват в кариерата.

В дългосрочен план, за вашата кариера ще е по-добре да работите умно, а не много. Забавете темпото и концентрирайте вниманието си върху най-важните неща. Бъдете отворени за нови възможности и предложения. Може и да звучи странно, но прекомерната работа ограничава вашите перспективи.   

Разбира се, ако работите по проект от първостепенно значение, трябва да вложите сто процента от вашите възможности. През останалото време е добре да си пазите силите, за да може да дадете най-доброто от себе си в точния момент. Дайте приоритет на задачите, които могат да ви донесат най-големи ползи и да ви представят в добра светлина пред вашите ръководители.    

Когато имате възможност, делегирайте дейностите, с които не се справяте добре. Все пак, същността на истинското лидерство е в това да дадете възможност на всички да правят това, в което са най-добри. Не забравяйте, че хората, които получават похвалата и одобрението на шефовете не са непременно тези, които вършат цялата работа. 

Забравяте, че другите хора са ключът към успеха

Голяма грешка е да мислите, че можете да постигнете всичко това сами. Не се заблуждавайте, няма да успеете. По тази причина, много важно е да поддържате добри отношения със всеки ваш колега и клиент. Гледайте хората в очите и опитвайте да се усмихвате по-често. Не знаете кога случайната среща в коридора, ресторанта или на събрание, може да промени целия ви живот. 

Също толкова огромна грешка е да опитвате да докажете вашето величие пред останалите. Правилният подход е точно обраният-  вместо да се самоизтъквате, похвалете останалите за добре свършената работа. Ако съществува връзка между нещата, които правите, може да им предложите помощ. Задавайте въпроси и слушайте внимателно.

Успелите хора вдъхват увереност. Те винаги изглеждат спокойни и в контрол над ситуацията. Най-вече в случаите, когато всъщност не са. Те доверяват важни проекти на хората, за които знаят, че могат да се справят тях. Голяма грешка, която трябва да избягвате, е да изгубите самообладание и да кажете нещо, за което ще съжалявате. Както се казва:  „Казана дума, хвърлен камък“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ