Умората да вземаш решения

Умората да вземаш решения

Умората да вземаш решения

Една от най-големите пречки пред самоконтрола и концентрацията е „умората от вземане на решения“, пише психологът Рой Ф. Баумайстър в своя бестселър „Сила на волята“. Всеки един от нас разполага с ограничен ресурс от време и енергия за взимане на важни решения възможно най-бързо. Това важи в още по-голяма сила за предприемачите и политиците, от които се очаква постоянно да бъдат в кондиция за взимане на решения – нещо, което е меко казано нереалистично от биологична гледна точка.

Големите оратори, директори и основатели на компании следват няколко практики, за да могат да се справят с това натоварване. Знаете ли какво е общото между бившият президент на САЩ Барак Обама, главният изпълнителен директор на Facebook Марк Зукърбърг и десетки други влиятелни фигури, на които се налага да взимат стотици важни решения ежедневно? Всички те носят един и същ тип дрехи всеки ден.

Ако това е достатъчно добра техника за милиардери и президенти, то вероятно ще бъде от полза и за самите вас. Сега е момента да опростите гардероба си и да улесните процеса на вземане на други второстепенни решения, които отнемат фокуса ви от наистина важните избори.

Защо вземането на решения изтощава?

Всяко решение, което вземаме, ни струва време и енергия. Малко по малко това трупа у нас умора, която в края на деня ни кара да се чувстваме напълно изтощени. Според проучване, публикувано в Журнала за експериментална социална психология, умората от вземане на решения води до отбягване на планирането. Иначе казано, групата от участници в експеримента, чиято дейност често е била прекъсвана и на които се е налагало да започват работата си от начало, в края на деня вече са спрели да отделят време за планиране на действията си. По този начин те се различават от друга група, която не е била подлагана на чести прекъсвания и не е имала подобни проблеми с планирането.

В най-високите нива на бизнеса и политиката обаче човек не може да каже, че „не му се занимава“ с планиране. По тази причина много от лидерите в тези сфери търсят начини за освобождаване на психическа енергия чрез систематизиране на процеси от своето ежедневие, сред които и подбора на дрехи.

Барак Обама, който е считан за един от най-стилните американски президенти, има доста формален стил на обличане. Самият Обама преписва част от лидерските си качества на минималистичния си подход към нещата.

Шефът на Facebook Марк Зукърбърг е известен с това, че всеки ден носи сива тениска, макар че през последните години компанията му се разрасна от колежански проект в една от най-големите компании на планетата. В сесия с въпроси и отговори през 2014 г. Зукърбърг казва, че „иска да изчисти живота си до такава степен, че да взема възможно най-малко решения за всички неща, които не са свързани с това как най-добре да служи на обществеността“.

Британският бизнес магнат сър Ричард Брансън с удоволствие признава, че неговият избор на панталон всеки ден е един и същ – сини джинси.

Как да се предпазите от умората от вземане на решения

Информационното претоварване и синдрома на самозванеца са само част от препятствията, пред които се изправят младите предприемачи. Всеки тези пречки обаче могат да бъдат преодолени чрез серия от продуктивни, макар и не винаги приятни, решения. Истинският проблем на предприемачите е умората от вземането на твърде много решения. Ето как да се справите с това предизвикателство:

Систематизирайте ежедневните дейности

Кои задачи може да делегирате на вашите служители, партньори и други, за да си спестите време и енергия за по важни решения? В моя случая, аз разчитам на доставки на храна, вместо да ходя на ресторант или да си готвя, и на виртуален асистент, който ми помага с подреждането на моя график.

Погрижете се за балансираното функциониране на мозъка си

Ако креативността играе важна роля във вашата работа, изпълненият с решения работен ден може сериозно да навреди на представянето ви. Процеса на вземане на решения натоварва лявото полукълбо на мозъка, което отговаря за логиката и анализа, и оставя дясната част на мозъка, която отговаря за творческото мислене, неактивна. За това е важно да разнообразявате деня си с активности, които гарантират балансираното функциониране на двете мозъчни полукълба.

Опитайте се да разберете по-добре решенията, които взимате

Повече хора никога не постигат целите си, защото те не отделят нужното време, за да анализират решенията си. След като веднъж са направили някакъв избор, те го автоматизират и повтарят в бъдеще всеки път, когато ситуацията им се струва достатъчно позната. Малките детайли обаче имат значение и едно решение рядко може да бъде приложено едно към едно за различни ситуации. За това е важно да не взимате прибързани решения, а добре обмислени такива. Иначе казано, взимайте по-малко решения, но отделяйте повече време на всяко едно от тях.

................

Ник Уолни за Entrepreneur.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ