Най-лошите източници на стрес

Най-лошите източници на стрес

Най-лошите източници на стрес

Някои форми на стрес са необходими, особено, ако искаме да стимулираме креативността и ученето.

Други, обаче са единствено пречка по пътя към успеха.

Отървете се от тях и ще забележите, че сте по-продуктивни, спокойни и щастливи.

Това са част от най-лошите източници на стрес.

1. Отлагането

Няма нищо по-стресиращо от задача, която ви тежи до последната минута и паниката, която идва от несигурността дали ще може да се справите навреме. Ако искате да направите и най-лесната задача по-сложна и трудна, просто я отлагайте до последния възможен момент. Отлагането е крайна форма на личен саботаж.

2. Разхвърляността

Когато толерирате безпорядъка, вие позволявате на боклуците и отпадъците от миналото, да повлияят на способността ви да постигнете целите си в настоящето.

3. Негативността

Негативността е невероятно разрушителна сила. В един свят, в който постоянно сме затрупвани от негативна информация, лесно може да попаднем в една спирала на отчаянието. Вместо това, фокусирайте се над позитивните неща. Вие не можете да промените реалността и да предотвратите всички негативни събития, но позитивният начин на мислене може да промени начина, по който ги възприемате.

4. Сравненията

Да се сравняваме с другите е част от човешката природа. Истината е, че това е напълно безсмислено упражнение, тъй като винаги ще има някой с повече от нас и някой с по-малко. Това междуличностно съпоставяне отвлича вниманието ви от единственото сравнение, което наистина има значение, а именно между това, което сте постигнали и вашите цели. 

5. Перфекционизмът

Всеки, който е бил подвластен на идеята за перфекционизъм знае, че постоянния стремеж към безупречност, води единствено до разочарование и в крайна сметка до провал. Съсредоточете се върху това, което правите най-добре и се примирете с думата „отлично“, защото тя е много по-мотивираща от „перфектно“.

6. Неискреността

Да приемате неискреността, било то от другите или от себе си, е едно от най-стресиращите неща. Лъжите могат да бъдат временно решение, но в края на краищата, те водят единствено до бъдещи усложнения и тревоги. 

7. Посредствеността

Всеки иска да вярва, че е достатъчно добър и, че се справя отлично със своите задачи, но приемането на посредствеността не оставя много място за величие. Толерирайки посредствеността, вие обричате важните постижения, уникалността и истинския успех на бавна и мъчителна смърт. 

8. Вината

Чувството на вина е изключително тежко и може да ви смаже психически. То е един от основните носители на стрес, независимо дали е заслужено, или не. Когато направите избор, трябва да поемете отговорността и да се научите да живеете с него. Може да съжалявате за някои постъпки от миналото и да си обещаете, че никога няма да ги повторите, но най-важното е да не позволявате на чувството за вина, да обхване вашето съзнание.

9. Оправданията

Оправданията са удобен претекст, когато трябва да направите нещо, което не искате, но те също така ви откъсват и от нещата, които са предназначени за вас. Ако става въпрос за нещо наистина важно, забравете за извиненията и намерете начин да го постигнете, без значение колко усилия ще ви коства. 

10. Враждебността

Същността на враждебността е в чувството за несигурност, която идва от нашата незадоволеност и разочарование, от самите нас.Толерирането на враждебността води до гняв, който отчуждава другите от нас и ни откъсва от собствения ни потенциал. Враждебността е резултат от отказа, да забравим за негативни преживявания от миналото, така че, изберете да продължите напред без да се обръщате назад.   

11. Отхвърлянето

Когато приемаме отхвърлянето като личностна оценка за нашите качества, или по-точно за липсата на такива, няма как да не попаднем под стрес и напрежение.  Истината е, че както и провала, отхвърлянето е необходима стъпка по пътя към постигането на успех. Ако никога не ви се  случвало да бъдете отхвърлени, най-вероятно целите ви не са достатъчно амбициозни.

12. Поражението

Знаем колко натоварващо е чувството на поражение. Възможно е обаче да се провалите, без да бъдете победен. Всеки човек се проваля в някакъв момент, но вместо да приемете ролята на пораженец и да превърнете вашите неуспехи в характеристиката, която най-добре ви описва, може да ги използвате като ръководство, за да усъвършенствате вашите умения и да подобрите шансовете си за успех в бъдеще.

Лоли Даскал, президент и главен изпълнителен директор на Lead From Within, за Inc.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ