Китайската компания SMIC може да се окаже големия печеливш от глобалния недостиг на чипове

Китайската компания SMIC може да се окаже големия печеливш от глобалния недостиг на чипове

Китайската компания SMIC може да се окаже големия печеливш от глобалния недостиг на чипове

Китайският производител на чипове SMIC може да се окаже големият печеливш от световният на полупроводници. Това заяви пред Си Ен Би Си анализатор от China Renaissance.

До недостига на чипове в световен мащаб се стигна, след като търсенето на потребителска електроника нарасна на фона на ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса, които принудиха хората да останат вкъщи и да инвестират в игрови конзоли, лаптопи, смартфони и други технологични продукти. Ръстът на търсенето на чипове от висок клас доведе до недостиг в други индустрии, включително в автомобилната.

Самото производство на чиповете се извършва от компании, известни като „леярни“ (foundries). Двата лидера в областта са тайванският гигант  TSMC и южнокорейският Samsung. Това означава, че има много малко на брой компании, които могат да произвеждат полупроводници от най-висок клас.

Не всички продукти, особено в автомобилната индустрия, обаче се нуждаят от най-модерните чипове, предлагани на пазара. Нещо повече, те се нуждаят основно от полупроводници, изградени на база по-стари технологии, което дава шанс на SMIC да спечели позиции.

Какво е SMIC?

Semiconductor Manufacturing International Corporation или SMIC, е най-големият производител на чипове в Китай. Компанията произвежда полупроводници, чиито дизайн е на други фирми.

Нейните технологии обаче изостават в сравнение с тези на TSMC и Samsung, което означава, че засега компанията не може да произвежда компоненти от най-висок клас.

Китай възлага надеждите си за създаване на  истински конкурент на TSMC и Samsung именно на SMIC, като компанията играе ключова роля в амбициите на страната да засили вътрешната си индустрия и да увеличи независимостта си в сектора.

През декември правителството на САЩ добави SMIC към черния си търговски списък. Този ход ограничава износа на американски технологии към китайската фирма, което може да навреди на способността й да произвежда най-модерни чипове.

Веригата за доставки на полупроводници и самият производствен процес са изключително сложни. Докато TSMC, Samsung и SMIC отговарят за самото производство на чиповете, те разчитат на софтуер и машини от американски и европейски фирми. Ако SMIC няма достъп до тези инструменти, компанията трудно ще може да настигне конкурентите си.

По-стара технология

Засега SMIC има способността да произвежда полупроводници, базирани на по-стара технология. Това може да се окаже от полза за компанията в случая с автомобилната индустрия, тъй като тя няма нужда от най-модерните чипове.

В момента TSMC е единствената компания, която може да произвежда чипове чрез 5 нанометров технологичен процес. SMIC са далеч от това ниво, но фирмата може да произвежда полупроводници, които са достатъчно добри за фирмите, които не се съревновава в категорията „потребителска електроника“.

Според анализатора от China Renaissance, SMIC е започнала да повишава цените на своите чипове, което ще се отрази добре на нейните финанси. Миналият месец компанията каза, че очаква приходи за 2021 г. в рамките на „Среден до висок едноцифрен процент“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ