Технологизирането на селското стопанство

Технологизирането на селското стопанство

Технологизирането на селското стопанство

Технологиите вече могат да се видят навсякъде във френските ферми, но така наречената "агротехнологична" тенденция иска да даде още по-голям тласък на иновациите в сектора още повече, съобщава Euractiv. 250 отстартъпите във Франция вече са специализирани в селското стопанство и работят за разработване на софтуер, дронове, роботи, изкуствен интелект и спътници.

Времето на конския впряг в земеделието, който се е използвал през 60-те години на миналия век отминава и технологиите навлизат в европейското селско стопанство с бързи темпове. И все пак, ако конете все още се използват за някои селскостопански дейности, като например биологичното лозарство, това вече е в много малък мащаб.

"Днес имаме почти автономни трактори, които не се нуждаят от шофьори", казва Стефан Марсел, ръководител на цифровите технологии в InVivo. Технологиите за ориентиране, използването на спътници за геолокация на операции, но също така и смартфони, софтуер и дори дроновете са вече неразделна част от ежедневието на фермерите.

Във Франция агрономическите изследвания, които винаги са били широко подкрепяни от публичните власти, сега се насочват към това, което е известно като "агротехнология".

Означава ли това производство на повече продукция с по-малко ресурси? По-близо ли е до клиента селското стопанство? Работа от разстояние и без физически труд? Докато ключовата дума е иновация, мотивациите, водещи до "агротехнологии", са многобройни.

Сдружението "Ferme Digitale", парадоксално разположено в предградията на Париж, включва 45 проекта, които се опитват да въведат цифрова технология във фермите. Нейните цели включват разработване на органични торове, създаване на пазари за избягване на Amazon, създаване на софтуер за подкрепа на решения и платформа за участие във финансиране, известна като Miimosa.

Общо близо 250 стартъп фирми във Франция се фокусират върху селскостопанския сектор. От страна на кооперацията, групата InVivo, която обединява 3000 компании, също развива по-широка гама от технологични продукти и услуги.

Например, софтуерът на групата Smag обхваща 10 милиона хектара земеделска територия на Франция. Софтуерът дава достъп на земеделските производители до информация на смартфоните им за времето, оптималните дати за пръскане, семената, плановете за торене и спазването на регулаторните норми.

Компанията Be Api пък предлага много точно картографиране на земята и предлага, според нивата на плодородие и експозиция в рамките на един и същи парцел, различни третирания: увеличаване или намаляване на броя на семената, водата, азота, хербицида и др. Прецизното земеделие е по този начин се разглежда като алтернатива на пестицидите: технологията позволява регулиране и намаляване на прилагането на пестициди.

Алгоритми и сателити за наблюдение на случващото се на полетата

Високите технологии не само присъстват на етапа на развитие на селскостопанския сектор, тъй като контролът върху цялата Обща селскостопанска политика (ОСП) също се развива благодарение на тях. Средства от 59 милиарда евро, разпределени за земеделските производители, често са обект на измами - нещо, което разплащателните агенции се опитват да намалят. Сега сателитните изображения могат да предложат отговор на този проблем.

В партньорство с Европейската космическа агенция два спътника, Sentinels 1 и 2, предоставят постоянни и точни изображения на земеделски парцели, с ултра точна информация, която включва вида на културата и точния размер на парцелите. Така се предотвратяват измамите.

Високите технологии навлизат все повече във вековния свят на селското стопанство, а през последните години селскостопанските иновации постепенно революционизират работата на полето и във фермата.

Земеделските дронове, роботните плевели, свързаните ферми, градското земеделие, новите методи на финансиране - всички те са се развили в нова динамична екосистема - "Agritech". Съвсем скоро фермери по целия свят ще могат да контролират трактора си от разстояние или да наблюдават пасящите си овце с помощта на дрон.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ