Пълна независимост в производството на чипове - невъзможна мисия за ЕС

Пълна независимост в производството на чипове - невъзможна мисия за ЕС

Пълна независимост в производството на чипове - невъзможна мисия за ЕС

Постигането на пълна независимост при производството на полупроводници просто е „неосъществимо“ поради нуждата от високи нива на инвестиции, призна еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер.

Автомобилостроителите и други индустрии в блока изпитват затруднения с производството в условията на пандемия, тъй като веригите на доставки бяха засегнати от недостига на чипове. В резултат много европейски политици търсят начини за увеличаване на производството на полупроводници в ЕС.

Някои висши чиновници смятат, че Европейският съюз трябва да се превърне в световна сила в този сектор, но Вестагер предупреди срещу възприемането на нереалистични очаквания в тази сфера.

„Цифрите, които чувам като първоначални инвестиции за постигане на пълна самодостатъчност, правят това начинание неосъществимо“, каза тя в интервю за Си Ен Би Си в Лондон.

„Важното е, че в Европа има различно ниво на производствен капацитет“, каза тя.

Европейската комисия заяви по-рано, че иска да удвои пазарния дял на Европа в сектора на полупровидниците до 2030 г. В най-добрите случаи в момента пазарния дял на Европа  се равнява на около 10%, докато през 90-те години на миналия век той беше 40%

„В същото време ще ви трябват много чипове, които се използват за интернет на нещата, във вашия хладилник, вашата кафемашина и тн... това е наследена технология и разработването и ще отнеме доста време, защото този вид мигрира към високите технологии“, каза Вестагер, отбелязвайки, че е важно „ЕС да вижда себе си от глобална перспектива и да знае с кого би искал да има реални  взаимозависимости, както и политическа ангажираност за взаимопомощ в лоши дни“.

Геополитика

Една от причините за търсенето на самодостатъчно е желанието за свобода от геополитиката. Съществуват опасения, че търканията между САЩ и Китай може да нарушат още повече веригите на доставки.

Вестагер обясни, че ЕС работи със Съединените щати, за да установи какво причинява недостиг в производството на полупроводници.

„Трябва да продължим международното сътрудничество. Защото дори ако нашата стратегическа цел е 20% от стойността на полупроводниците от висок клас да се генерира в Европа до 2030 г., в повечето съвременни продукти ще намерите най-различни видове чипове. Така че е наистина важно в международен план веригите на доставки да работят добре“, каза тя.

Вестагер посочи, че правителствата трябва да могат да предоставят подкрепа на този сектор, но това може да стане само по „пропорционален“ начин.

„Можем да установим директно в договора субсидии за специфични видове производствен капацитет, които да бъдат разрешени в Европа. Разбира се, подкрепата трябва да бъде пропорционална и трябва да има да има европейска перспектива“, каза еврокомисарят.

Чуждестранни субсидии

Европейският съюз е загрижен за чуждестранните инвестиции в европейски компании от известно време, но пандемията изостри проблема, тъй като фирмите имат остра нужда от пари. Блокът настоява, че не е против чуждестранните инвестиции в региона, но иска да може да проверява сделките, за да гарантира, че те не нарушават конкуренцията на пазара.

По-рано този месец се появи новина, че китайска държавна компания е купила италиански производител на военни дронове Alpi Aviation. Сделката обаче не беше разследвана от европейските власти.

Вестагер поиска от европейските институции да засилят инструментите за конкуренция, така че екипът й да може да разглежда сделките по-ефективно. Този законодателен акт обаче все още не е одобрен.

„Трябва да използваме инструментите повече. Нуждаем се от повече активност, имаме нужда от повече контрол“, каза Вестагер.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ