Майстори на разговорите: Ето как!

Майстори на разговорите: Ето как!

Майстори на разговорите: Ето как!

Да комуникираш професионално е умение, което се развива с годините и се учи от всеки.

Успехът му се гради върху откровено желание на човека да стане по-приятен за другите и осъзнаване на вечното правило, че от правилния разговор могат да се извлекат лични ползи - приятелства, работни контакти, продажби, самореклама, имидж пред колегите и дори пред собственото семейство.

От начина, по който общуваме, зависи как ще ни помнят хората. Простичката фраза "Поговорихме си" най-често обяснява как проблемите са намерили решение.

Някога случвало ли ви се е да си тръгвате, след като сте се запознали с някого, с мисълта "Леле! Това беше един от най-добрите разговори, които съм провеждал!". Да признаем, често причината за това са уменията за общуване на събеседника.

Авторката Бел Бет Купър в Inc.com разсъждава в тази насока и посочва петте навика на най-професионалните комуникатори на всички времена. Това са трикове, които се учат, и могат да бъдат от невероятна полза в запознанствата, представянето на рекламни идеи, комуникацията в бизнеса и маркетинга, професионалната реализация като експерт или шеф.

Според нея те са следните:

1. Добрите комуникатори първо изслушват. След това стават активни и конструктивни. Толкова е лесно: На изслушването се дължи половината от успеха на хубавия разговор.

2. Споменават името на събеседника по-често. Знаят, че няма по-галещ човешкото ухо звук от това да чуваме как друг повтаря нашето име. Правилото важи на всички езици.

Продължава на страница 2. 

Имената ни всъщност определят целия ни живот дори повече, отколкото предполагаме. Проучвания твърдят, че студентите с по-приятни за обръщение имена получават повече одобрение и по-високи оценки от преподавателите си. Смята се, че хора, чието второ име е натоварено с негативна конотация, като Шорт или Литъл например (в превод от английски език - "къс" и "малък"), през живота си са по-склонни да се чувстват по-долу от останалите.

3. Позволяват на другите да говорят за себе си. Независимо дали го признаваме или не, всеки от нас обожава да говори за себе си. Това дарява на някои хора толкова удоволствие, колкото секса. Провокират се центрове в мозъка, които реагират със задоволство по същия начин, както към храната при утоляване на глад или парите.

4. Фокусират се върху поведение, с което карат другите да се чувстват важни. Влагат стойност в мислите и мнението на другите и могат да ги окуражават да се включват и обвързват повече в разговора. Социалният психолог Робърт Киалдини предлага няколко метода това да се случи. Най-работещите два според него е (5.) да се дават искрени комплименти и (6.) да се иска съвет.

7. Наблягат на приликите. Предпочитаме хора, които са като нас. Как можем да посочим еднаквите неща между нас и партньора ни в разговора, за да го направим по-склонен да се радва на компанията ни? Можете да насочите дискусията към теми, от които е вероятно и двамата да се интересувате, да повторите неща, които другият казва или да ги перифразирате. Да включите и одобрителни мимики, които съответстват на езика на тялото и изказа му.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ