Туризмът пак е изключен от Плана за възстановяване, алармират от БХРА

Туризмът пак е изключен от Плана за възстановяване, алармират от БХРА

Туризмът пак е изключен от Плана за възстановяване, алармират от БХРА

За пореден път туризмът е изключен от Националния план за възстановяване и развитие, въпреки уверенията и прокламациите на служебния кабинет, че при ремонта на документа секторът ще намери място в него, а туризмът ще е сред основните приоритети при управлението на служебния кабинет. Това се казва в съобщение на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА).

Въпреки, че допринася за между 11 и 14 на сто от БВП или пряко за една десета от българската икономика и е структуроопределящ сектор за нея, туризмът отново е пренебрегнат за сметка на увеличаване на средствата за иновации, посочват от асоциацията.

"Ясно е, че новите технологии носят висока добавена стойност, но пък туризмът осигурява работа на 11,8 на сто от заетите у нас, а само пряко постоянно заетите в сектора са над 100 000 души. Именно тяхното препитание се неглижира от пореден кабинет, този път служебния, след като други дейности като овладяване на Космоса и закупуване на хибридни автомобили за полицията и разработване на редица софтуерни приложения са счетени за по-важни от правителството", подчертават от БХРА.

От асоциацията припомнят някои от приоритетите, предложени от БХРА за финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост: 

  • програми за енергийна ефективност за намаляване на въглеродния отпечатък на хотелите;
  • развитие на алтернативен и атрактивен туристически транспорт;
  • осигуряване на нови автобуси на ток и електрически влакчета в курортите;
  • изграждане на мрежа от зарядни станции за електромобили и малки туристически лифтове.

Други предложени от бизнеса дейности бяха ремонт на основни публични туристически активи, обособяване на пешеходни зони, подобряване не парковата среда и определяне на площи за нови паркинги в курортите, обновяване на атракциони, възстановяване, консервиране и достъпност на археологични обекти в и около курортите. 

В плана, според БХРА, трябваше да бъдат предвидени и мерки за ефективно укрепване на потенциала на туризма чрез дигитализация на процесите, повишаване на устойчивостта на здравната система чрез въвеждане на ваучери за балнео, спа и медикъл туризъм, насърчаване на социалното включване на хора в отдалечени и труднодостъпни региони и защитени територии, в които няма развити други бизнеси освен туризма. От организацията предложиха и цялостна схема за подкрепа на предприятията от туристическия сектор. 

Нито една от тези идеи, въпреки че бяха представени сериозни проекти и предложения, не намери място в поредния вариант на Националния план за възстановявавне и устойчивост. Действията на служебния кабинет и извън редакцията на документа ясно показаха, че туризмът не е приоритет и на това управление, подчертават от БХРА. Единственото, което получи БХРА в отговор на десетките изпратени писма с предложения, приоритети, проблеми и предложения за техните решения са цитиране на закони и обяснения защо една или друга мярка, включително тези, които не искат финансиране от бюджета, а само добра политическа воля, не могат да се случат, въпреки че законите и наредбите не работят в конкретната ситуация за бранша, се казва още в съобщението. 

Всички правителства на думи заявяваха голяма подкрепа за туристическия бранш, но действията им не показваха такава. Не се предприеха никакви мерки за защита на сезонните работници и голяма част от служителите в туризма напуснаха сектора, което сега води до невъзможността на част от хотелите да отворят целите си обекти и да обслужат желаещите да почиват заради липсата на персонал. Не се подпомогна бизнеса с евтини кредити за оборотни средства, с предоговаряне на старите задължения, с потребителски заеми за служителите, което доведе до задълбочаване на и без това сложната икономическа ситуация. Подпомогнаха се с държавни средства сектори, които никога не са затваряни заради пандемията като преработвателна промишленост и автосервизи, а не бяха отделени достатъчно средства за най-пострадалите от кризата като хотелиери, които въобще не бяха компенсирани. Липсва ясна и последователна политика по отношение на туризма и неяснота въпреки твърденията, че секторът е важен за икономиката и ще бъде приоритет, категорични са от БХРА.

Всички политически сили, чиито представители влязоха в парламента, по време на разговорите с тях заявяват голяма подкрепа, но реално туризмът не е тема на преговорите между политическите сили за създаване на нов редовен кабинет. Което ни навежда на мисълта, че същото неглижиране на сектора ще продължи и занапред въпреки идеята за парламентарна комисия по туризъм, подчертават от БХРА. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ