"За съжаление..."

За съжаление...

"За съжаление..."

Чувството, което човек изпитва, когато кандидатурата му за работа бъде отхвърлена е крайно неприятно и демотивиращо. Колкото и трудно за преглъщане да е това разочарование, то определено не е по-лесно от изпитанието, пред което се изправя човекът, който трябва да съобщи лошите новини.

Именно по тази причина, много от нас говорят със заобикалки и недомлъвки, когато трябва да споделят неблагоприятна информация. В опитите си да не изглеждаме коравосърдечни и жестоки прибягваме до използването на различни фрази, които уж смекчават удара от отхвърлянето.

Тази реакция е напълно естествена, но тя може да размие нашето послание и да ни накара да изглеждаме снизходителни. Това са четири фрази, които трябва да избягвате, когато ви се налага да отхвърлите някого, независимо дали става въпрос за работа или някаква друга възможност.

1. „Иска ми се…“

Тази фраза винаги намира начин да се промъкне до нашата уста, когато опитваме да покажем съчувствие. Причината за това е ясна, ние не таим лоши чувства към човека, който отхвърляме и не искаме да бъдем отговорни за неговото обезсърчаване.

Важно е обаче да не забравяте, че когато сте в ролята на този, от който зависи одобрението на нечия кандидатура, вие носите отговорност. Това е решение, в което активно участвате.  

Когато използвате фраза като „Иска ми се“, вие омаловажавате ролята, която вашето решение е имало върху живота на този кандидат. Въпреки че на пръв поглед изглежда, че опитвате да изразите състрадание, това, което правите всъщност, е опит да си намерите оправдание, което преди всичко да успокои вашата собствена съвест..

2. „За съжаление..."

Това е друга фраза, която по подобен начин на първата, се използва, за да омаловажи нивото на контрол, което имате върху ситуацията. Когато отхвърляте някой, най-вероятно имате основателна причина. Ако това е така, нямате никакъв повод да съжалявате, точно обратното, вие сте взели най-доброто решение за вас и за вашата компания.

Да, това не е новина, която някой би искал да чуе, но изразяването на фалшиво съжаление може да обърка кандидата и да размие съобщението ви.

3. „Щеше да е различно ако…“

Даването на градивна критика и полезни съвети може да помогне на отхвърления кандидат да разпознае силните и слабите си страни и да подобри представянето си, на следващото интервю за работа.

Имайки това предвид, не започвайте критиките си с фраза като тази. Тя задава тон на разговор, от който се разбира, че ако кандидатът е направил нещо по различен начин или при обстоятелствата са били други, новината е щяла да бъде добра.

Това може да изглежда окуражаващо, но истината е, че обикновено кара хората да обвинява себе си за неща, които в действителност са извън техен контрол.

4. "Не е голяма работа..."

Някои хора реагират по-добре на отхвърлянето, отколкото други. Но това не означава, че има някой, който да се радва на подобна новина. Това е неприятно преживяване за всеки един от нас.

Ако мислите, че трябва да утешите някой, който реагира зле на новините, може да прибегнете до фраза като тази. В случая вие искате да покажете, че това не е краят на света и че всичко ще се оправи, но в действителност звучите пренебрежително и снизходително. За това е по-добре да я пропуснете.

Никой не иска да бъде отхвърлен. За съжаление, ролята на човекът, който стои от другата страна на бюрото не е по-лесна. Избягвайте тези четири фрази, когато ви се налага да отхвърлите нечия кандидатура и ще запазите посланието си по-ясно и точно, без да изглеждате коравосърдечни и неучтиви.

Кат Богарт, бизнес блогър, за Inc.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ