Силно заразно, силно токсично!

Силно заразно, силно токсично!

Силно заразно, силно токсично!

Егоизмът на работното място е като съвременна реплика на "Черната смърт" от Средновековието.

Силно заразен, разпространява се бързо и лесно и преди да се осъзнаете, обхваща толкова голяма част от компанията, че се превръща в неразделна чест от фирмената култура.

Знаете ли кое е най-лошото в случая? Хората дори не си го признават.

Егоизмът се маскира под формата на самоувереност, на опит и ли пък на силна мотивация.

Питате се как да различите егоистите от хората, които наистина влагат желание и усилия в своята работа? Това са 7 неща, характерни за егоистите.

1. Запазват важната информация само за себе си

Егоистът е типът човек, който иска да влезе в последната секунда на мача, да вкара победния гол и да обере овациите. Той ще гледа с удоволствие как неговият отбор се мъчи ако това зависи ролята му на „героя“  от края на срещата.

Тяхното единствено желание е да бъдат звездата на отбора ,независимо от жертвите, които останалите трябва да направят за постигането на този успех.  

2. Не уважават чуждото време

Едно е от време на време да си почивате, да говорите с колеги, да се забавлявате и т.н. Съвсем различно е да нямате представа, че хората имат работа, която трябва да бъде завършена в определен срок и време. Егоистите вярват, че трябва да получат това, което искат, когато го искат и за тях няма никакво значение дали вие имате друга работа или задача.

Техният график е единственият, който диктува взаимоотношенията в офиса.

3. Не обичат да учат другите

Каква е причината за това, според вас? Тяхното отношение се корени в факта, че те се страхуват, че ако научат някой друг да прави това, което те правят, той ще заеме тяхното място.

Егоистите предпочитат да са единствените, които знаят как да направят определено нещо, тъй като това премахва евентуална конкуренция и ги кара да се чувстват сигурни в запазването на тяхната позиция.  

4. Не слушат

Този тип хора питат „Как сте?“, само и единствено, за да могат да споделят как самите те се чувстват и какво правят в момента. Те не се интересуват от нещата, които се случват с вас, но искат вие да се интересувате от техния живот. За тях диалогът е еднопосочна улица.

5. Избягват да носят отговорност

Ако се случи нещо лошо, те са първите, които ще посочат някой друг с пръст и ще опитат да отклонят подозрението, което е насочено към тях. Просто няма как, те да са виновни за проблема. Егоистите живеят с убеждението, че всички грешки, които се случват в компанията, нямат нищо общо с тях.

6. Обират всички заслуги за успехите

Както казахме, егоистите не обичат да носят отговорност за провалите, но когато екипът  е постигнал някакъв успех, те са на първия ред, готови да оберат всички похвали и комплименти за постижението. Те са били тези с най-големите заслуги, те са намерили решението, те са препоръчали идеята, те са внесли вдъхновението.

Егоистите искат всеки да знае, колко важно е било тяхното участие за постигането на крайния успех и с удоволствие го споделят с всеки служител на компанията.

7. Те подкопават чуждите усилия и имидж, за да се издигнат над тях

Егоистите допринасят за създаването на токсична фирмена култура, в която целта е да се издигнеш на чужд гръб и да подкопаеш авторитета на своите колеги.

За тях не е важно да бъдат по-добри в своята работа или да си вземат поуки от конструктивна критика. Те искат да накарат другите да не вярват в своите възможности и способности, в опит да изградят личната си увереност, която да се базира на чуждите недостатъци и неуспехи.  

По материал от Inc.com

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ