Как шефовете правят работното място токсично

Как шефовете правят работното място токсично

Как шефовете правят работното място токсично

Лидерството има голямо значение в тона и хармонията във всяко работно място. Мениджърите влияят върху мотивацията на хората, отношенията им с техните колегите и цялостното им чувство за благополучие. С други думи, лошият шеф може да има пагубна роля за производителността на своите служители. В ерата на „голямото напускане“, тази негово роля може да доведе до сериозен отлив на служители.

Ето няколко начина, по които шефовете създават токсична работна среда:

Преписват си заслужите за успехите и прехвърлят вината за провалите върху другите

За да бъдете забелязани в ранните дни на вашата кариера трябва да търсите начини да привлечете вниманието на другите върху себе си и върху вашите постижения и успехи. След като обаче получите повишение и се издигнете до управленска позиция, формулата се променя. Като лидер вие ще получавате повече похвали за успеха на вашия екип, отколкото заслужавате, тъй като сте най-видимият му член. В резултат на това от решаващо значение е самите вие да отдавате заслуженото на всички, които са помогнали за реализирането на даден проект. Уверете се, че всеки, който е изиграл някаква роля в този успех, е получил благодарността, която заслужава.

Също толкова важно е лидерите да поемат вината, когато нещата се объркат. Дори ако грешката е била на друг член на екипа, ролята на лидера е да гарантира, че всички са подготвени за различни спънки и препятствия, които може да изникнат по пътя към дадена цел. Лидерите трябва да защитават от обвинения своите подчинени, когато нещата се объркат.

За съжаление има два типа лидери, които не следват този съвет. Неопитните ръководители обикновено не споделят лаврите с другите и не поемат отговорност за екипните неуспехи. Още по-лоши са шефовете нарциси, които никога не отдават заслуженото на своите служители и винаги прехвърлят вината върху някой друг, дори когато грешката е тяхна. Когато човек полага огромни усилия за реализацията на определен проект, а в крайна сметка някой друг обира всички лаври, той губи мотивация за работа. Не по-малко негативен е ефекта на соченето с пръст при неуспех в групово начинание.

Създават несигурност

Мозъкът е машина за прогнози. Много от нещата, които човек научава, са полезни по един или друг начин, тъй като те могат да бъдат използвани за предсказване на бъдещи събития. Работните среди, които карат хората да се чувстват най-некомфортно и да изпитват тревожност, са онези, които белязани от несигурност. Когато не знаете какво да очаквате трябва винаги да сте нащрек, защото отвъд хоризонта може да се крие някакъв проблем.

Добрите шефове се стараят да осигуряват среда на предвидимост за екипите си. Те ясно комуникират какво се очаква и изисква от служителите, както и какви ще бъдат наградите за хората, които надминават тези очаквания. Те избягват своеволните промени в мисията не служителите и веднага ги уведомяват, когато промените са наложителни.

Много шефове мислят, че познанието е сила и че информацията трябва да се споделя с другите само при необходимост. Те често променят целите, към които трябва да се стремят служителите им им, или пък ги пренасочват към нови проекти без предупреждение. Те крият информация от хората, които може да бъдат уволнени, което ги кара да се страхуват за стабилността на работата си.

Всичката тази несигурност създава голямо безпокойство в екипа. В крайна сметка тревожността кара членовете на екипа да отбягват работата с колегите си и да се фокусират върху малките си задачи, които не допринасят с много за цялостния проект.

Внасят недоверие

Хората са социални създания. Нашите успехи се дължат до голяма степен на забележителната ни способност да си сътрудничим с другите. За целта обаче трябва да вярвате, че другите ще ви възнаградят за усилията, които полагате за общите ви успехи.

С други думи, изисква много доверие. Ако споделите критична информация с колега, за да получите помощ по някакъв проект, този колега може да използва информацията за собствена облага. Той ще се изкачи по кариерното стъпало, а вие ще останете в неговото подножие. Ако колегата, с които си сътрудничите, не полага усилия, реципрочни на вашите, то ще загубите много време, което би могло да бъде изразходвано по-добре за други цели.

На работните места, където хората не си сътрудничат, нещата се разпадат бързо. Колегите не споделят важна информация, което води до провали на проекти, тъй като хората не разполагат с нужните данни, за да успея. Служителите не си помагат, а проектите отнемат повече време.  

Лошите шефове могат да създадат тази среда на недоверие като създадат структура, в която всеки член на екипа се чувства като участник в надпревара с колегите си, вместо като част от екип, който работи към постигането на обща цел. Те създават среда на недоверие като показват преференциално отношение към определени членове на екипа, което кара служителите да се състезават за вниманието на шефа. Лошият ръководител също така може да подкопае екипния дух, възнаграждавайки хората, които се интересуват само от собствения си напредък, вместо от това да си сътрудничат с другите.

……………………………

Арт Маркман, когнитивен психолог и автор на книгата „Умното мислене“, за FastCompany.com.

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ