Най-лесно е да си свършиш сам работата. Наистина ли?

Най-лесно е да си свършиш сам работата. Наистина ли?

Най-лесно е да си свършиш сам работата. Наистина ли?

Често се чудя колко повече стартъпи биха били успешни, ако техните основатели знаеха как да делегират ефективно. За съжаление изглежда, че повечето предприемачи вярват, че трябва да вършат всичко сами, за да реализират по възможно най-добрия начин своята идея.

В ролята си на ментор и съветник на млади предприемачи аз постоянно акцентирам върху значимостта на ефективното делегиране в дългосрочното развитие на всяка компания. Въпреки това, рядко успявам да ги разубедя, че само те самите могат да осъществят своята визия по подобаващ начин.

Пред същото предизвикателство се е изправил и Фред Халстед, автор на Leadership Skills that Inspire Incredible Results. В книгата си Халстед, който в кариерата си е консултирал повече от 200 компании, споделя своя опит с проблемите, които карат хората да избягват делегирането на задачи. Именно книгата на Хелстед ми помогна да разбера по-добре позитивните страни на делегирането и пречките, които стоят пред него.

Ето и пет от най-често срещаните бариери пред ефективното делегиране и няколко съвета за това, как да ги преодолеете:

1. Вярвате, че само вие може да реализирате вашата мечта

Започването на бизнес изисква набор от умения, които са далеч извън границите на възможното за един човек. Дори ако може да придобиете всички знания и умения, от които се нуждаете, за да постигнете желаните резултати, времето винаги ще бъде решаващ фактор фактор за успеха на компанията. В бързо променящата се съвременна бизнес среда никой не може да си позволи да изостава от своите конкуренти.

Самият Бил Гейтс е пример за това, че никой човек не може да управлява сам всички аспекти на своя бизнес, и ранното му решение да делегира маркетинговият отдел на компанията на Стив Балммър се доказа като едно от най-добрите решения, които Гейтс е взимал. Именно работата на Балмър допринесе за преднината, която Microsoft натрупа пред своите конкурентни в ранните дни на революцията на персоналните компютри.

Ако прекарвате повече време, работейки извън зоната си на комфорт или по задачи, които не сте квалифицирани да изпълнявате, значи е дошло времето да делегирате отговорности на други хора.

2. Не отделяте нужното време, за да обясните задачите, които делегирате

Грешно е да мислите, че членовете на вашия екип споделят вашите разбирания за работата, която им делегирате, и че те автоматично ще постигнат желаните от вас резултати. Дори вашите най-лоялни и отдадени служители имат нужда от напътствия и насока за отговорностите, които им възлагате.

Опитът ми показва, че отнема значително по-малко време да обясните какво искате и какви са резултатите, които очаквате да бъдат постигнати при делегирането на работата, отколкото да въведете ред в хаоса, който се получава, когато вашите служители трябва да отгатват от какво точно имате нужда и какъв е правилният подход към делегираните задачи. 3. Не вярвате, че членовете на вашия екип могат да постигнат желаните резултати

Разбира се, всички знаем, че доверието трябва да бъде спечелено и че човек трябва да проучи добре кандидатите за работа, преди да ги назначи и да започне да им възлага важни задачи. Въпреки това, много млади предприемачи страдат от параноя и си мислят, че всички хора, които искат да работят с тях, имат някакви задни мисли или че опитват да откраднат тяхната идея.

След като се уверите, че сте избрали правилния човек за работата, най-доброто, което може да направите, е да му споделите вашата увереност в способността му да се справи със задачата, която сте му възложили. Това ще укрепи неговата ангажираност към работата и ще го освободи от притеснението, че постоянно ще надничате зад неговото рамо.

Когато делегирате, първо започвайте от членовете на екипа, на които имате най-голямо доверие и за които сте сигурни, че имат необходимите умения, опит и мотивация, за да постигнат резултатите, от които се нуждаете.

4. Самите вие не сте сигурни от какво се нуждаете, за да успеете

Някои предприемачи отказват да делегират, защото самите те не са сигурни в пътя, по който трябва да продължи компанията, и се притесняват да не се изложат. Други просто не могат да обяснят ясно и точно какво искат от хората, на които делегират задачи, а трети не могат да стоят далеч от работата, когато гледат как членовете на техния екип се мъчат с възложената им работа.

Решението на този проблем се крие в диалога с членовете на екипа и задаването на въпроси, които да помогнат за изясняването както на вашите, така и на техните изисквания за работа. Освен това, тези въпроси ще ви помогнат да разберете кой е най-подходящия човек за изпълнението на всяка конкретна задача.

5. Страхувате се, че делегирането води до загуба на контрол

Предприемачите имат предостатъчно задълженията и отговорности, за да си позволяват да бъдат микромениджъри, които са луди на тема контрол. Важно е да не забравяте, че когато делегирате, вие не преставате да бъдете основателя на компанията и не губите правото си да вземате крайното решение във всяка една ситуация.

Преди всичко, винаги трябва да следвате златното правило на делегирането: фокусирайте се върху резултатите, а не върху изпълнените на задачите. Вашата работа при делегирането е да представите ясно резултатите, които искате да бъдат постигнати, а не начина, по който това трябва да бъде направено. Дайте на служителите си нужната свобода, за да подходят към работата по начина, който намират за най-ефективен. Само тогава ще можете да се възползвате напълно от техните познания, опит и умения и да ги държите отговорни за постигнатите резултати. Само тогава ще можете да празнувате заедно плодовете на вашия съвместен успех.

Мартин Цвилинг, основател и главен изпълнителен директор на Startup Professionals, за Inc.com

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ