Астрономи откриха "безсмъртна" супернова

Астрономи откриха безсмъртна супернова

Астрономи откриха "безсмъртна" супернова

Астрономи откриха "безсмъртна" супернова, която вече няколко пъти е претърпяла експлозии и отказва да избледнее, съобщава Nature.

Свръхновата представлява смъртта на една звезда. Звездата избухва и постепено избледнява, свивайки се до неутронна звезда или черна дупка. Астрономи обаче откриха звезда, която за последния половин век избухва няколко пъти и все още не е изчезнала.

За първи път суперновата iPTF14hls е забелязана по време на астрономическото проучване през 2014 г. След преглед на архивните данни, изследователите откриха, че супернова е открита на същото място и през 1954 г. По някакъв начин тя е оцеляла от експлозията и е продължила да блести, а след това избухнала отново 50 години по-късно.

"Тази супернова разбива всички наши представи за това, какво се случва с взривяващите се звезди. Това е най-голямата мистерия, с която се сблъсках в почти 10 годишното си изследване на експлозията на звездите", казва астрономът Лаир Аркауи.

Според изследователите, масата на звездата преди експлозията е била 50 пъти по-голяма от тази на Слънцето. Размерът й може да е свързан с необичайно й поведение, предполагат те. Суперновата iPTF14hls може да бъде първият открит пример за пулсираща двойка нестабилни супернови. "Според тази теория е възможно звездата да бъде толкова масивна и гореща, че в експлозията си да създаде антиматерия в ядрото си." Това може да е причинило нестабилността на звездата и през годините на нейното съществуване да е имало няколко изригвания, предполагат изследователите. Такива експлозии се смятат за възможни само на ранен етап от съществуването на вселената и не би трябвало да се случват днес. "Това е като да срещнеш динозавър.", коментира учените. Астрономите продължават да наблюдават звездата, за да получат по-пълни данни.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ