InSight кацна на Марс

Марс току-що посрещна най-новия си роботизиран жител, съобщава НАСА на своя официален сайт. Космическият апарат ИнСайт успешно се докосна до Червената планета след почти седем месечно пътуване от Земята на около 458 млн. км.

Двугодишната мисия на ИнСайт (InSight) има за цел да дълбоко вътрешността на Марс, за да добие информация, чрез сеизмични и геодезични измервания, как са се формирали всички небесни тела със скалисти повърхности, включително Земята и Луната.

ИнСайт стартира на 5 май от военновъздушната база Венденберг в Калифорния. Полетът приключи успешно в понеделник, 26 ноември, близо до екватора на Марс, на западната страна на гладкото вулканично плато, наречено Elysium Planitia. Това е първият космически апарат, който НАСА изпраща на червената планета от 6 години насам. Предишният роботизиран обитател, който бе изпратен там, е Кюриосити (любопитко).

"Днес успешно се приземихме на Марс", каза администраторът на НАСА Джим Бриджитен. "ИнСайт ще изучи интериора на Марс и ще ни предостави ценна информация, за да се подготвим да изпратим астронавти там, както на Луната. Това постижение доказва изобретателността на Америка и нашите международни партньори и служи като свидетелство за отдадеността и постоянството на нашия екип. Най-доброто от НАСА предстои."

Сигналът за кацането бе предаден на лабораторията в Пасадена, Калифорния, чрез два малки експериментални миниатюризиран сателитна CubeSats, които бяха изпратени със същата ракета, носеща ИнСайт и проследиха полета на сондата до повърхността. Те са първите CubeSats, изпратени в дълбокото космическо пространство. Тяхната мисия приключи с кацането. 

"Това е един огромен скок за нашите безгрижни роботизирани изследователи с размер на куфарчета", заяви Джоел Кражевски, мениджър на проекта за миниатюрните сателити. "Мисля, че CubeSats имат голямо бъдеще отвъд орбитата на Земята и екипът е щастлив да проследи техния път."

Сблъскахме се с атмосферата на Марс със скорост от 19,800 км/ч. Апаратът дстигна повърхността само за 6 минути, и за този кратък период от време ИнСайт е трябвало да извършва автономно десетки операции и да ги извърши безупречно", каза ръководителят на проекта Том Хофман. Следващата важна задача на апарата е да разгърне огромните си слънчеви панели, което му е отнело около 16 минути. Информацията за успешното приключване и на тази операция е предаден за 5 часа от совалката Одисея на НАСА, която обикаля в орбита около Марс. Два дни по-късно инжинерите ще накарат ИнСайт да разгърне работното си рамо, което е с дължина близо 2 м.

Малко след кацането сондата изпрати първата си снимка от повърхността на Марс, с мъглив образ, вероятно заради облака прах от кацането. 

ИнСайт ще работи на повърхността една марсианска година, плюс 40 марсиански дни или до 24 ноември 2020 г. В проекта се включиха още Франция, Великобритания, Германия, Полша и Швейцария.

Вижте във видеото по-долу изблика на радост, който обхвана екипа на НАСА в мига, в който чу за успешно изпълнената мисия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ