Изтича въздух от Международната космическа станция

Изтича въздух от Международната космическа станция

Изтича въздух от Международната космическа станция

Астронавтите на Международната космическа станция (МКС) трябва да се справят с изтичане на въздух, съобщава ВВС. Смята се, че щетите са причинени от въздействието на високоскоростен скален фрагмент, летящ в космоса.

Изтичането е проследено до малка дупка в капсулата "Союз", с която през юни пристигна новия екипаж до лабораторията, намираща се на 400 км над Земята - Олег Артемиев и Сергей Прокопиев от Русия и Александър Герст от Германия.

Контролиращите мисията, които се намират в Хюстън, щата Тексас, САЩ и в руската столица Москва, са били предупредени за опасността от сензорите за налягане на въздуха, намиращи се на борда на станцията. По-късно те са инструктирали астронавтите да открият източника на изтичане. По думите им няма опасност за шестимата членове на екипажа на МКС.

Въздействието на малките метеороити е трайна заплаха за орбиталната платформа. Но тя е построена така, че да издържа на постоянното бомбардиране от праховите фрагменти, които обикалят Земята.

"През нощта и на сутринта имаше необичайна ситуация - спад на налягането, изтичане на кислород", каза командирът на федералната космическа агенция "Роскосмос" Дмитрий Рогозин, цитиран от руските информационни агенции. "Беше открита микрофрактура, най-вероятно от увреждане отвън. Инженерни дизайнери смятат, че това е резултат от микрометеорит", допълни той.

 

 

Германският астронавт Герст потвърди в сряда наличието на дупка в корпуса на капуслата "Союз". Бяха използвани уплътнител и лента за покриване на дупката, която е с диаметър от 2 мм. Астронавтите вече работят с инженери на Земята, за да преценят дали е необходим по-солиден ремонт. 

Герст, заедно със Серина Онън-Чанселър от САЩ и руския космонавт Сергей Прокопиев, трябва да използват същата капсула, за ​​да се завърнат на Земята в края на годината.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ