Фотосинтезиращите пионери на Луната загинаха

Фотосинтезиращите пионери на Луната загинаха

Фотосинтезиращите пионери на Луната загинаха

Покълналите на Луната картофени семена, които зарадваха целия свят, вече са мъртви, съобщават световните медии, цитирайки изявление на китайската космическа агенция.

Макар съхранявани в специален контейнер с всички необходими за живота на едно растение на Земята условия, кълновете не са издържали на ниските температури, настъпили по време на лунната нощ. 

Контейнерът разчита на слънчева светлина от повърхността на луната. Но когато нощта достигна далечната страна на Луната, а температурите паднаха под  -50 ° C (с тенденция да паднат до минус 180), краткият живот на растенията приключи.

Тези фотосинтезиращи пионери бяха част от биологичния експеримент на Chang'e 4, който включваше семена от картофи, рапица, растението Arabidopsis, както и яйца и дрожди от плодови мухи. Тези организми бяха скрити в 2,6 килограмов контейнер, който докосна повърхността на Лунат в нощта на 2 януари. Експериментът, който започна само няколко часа след  историческото прилуняване във вътрешността на кратера на Фон Карман, целеше да изследва, как растенията и животните биха се развивали в извънземна околна среда при ниска гравитация, високи нива на радиация и екстремни температурни амплитуди. Надеждата беше, че ще се формира микро-екосистема, в която растенията ще осигурят кислород на плодовите мухи, които ще се хранят с мая и ще произвеждат необходимия за фотосинтеза въглероден диоксид.

Семената на памука бяха в състояние да се справят с тези сурови условия, поне първоначално, ставайки  първите растения, които някога са пониквали  на повърхността на друг свят. Но контейнерът очевидно не е разполагал с нагревател, захранван от други батерии, освен от слънчевата светлина, така че настъпването на лунната нощ през уикенда се оказа гибелно за памучните кълнове, съобщава GBTimes.

Луната се нуждае от около 27 земни дни, за да завърши една обиколка, така че денят и нощта на най-близкия ни съсед траят по две седмици. Сондата Chang'e-4 влезе в "спящ режим" в неделя, когато настъпи първата лунна нощ, след кацането на сондата. Тя ще се събуди отново след около две седмици. Нейният роувър, Нефритен заек 2, също имаше нужда от почивка, за да избегне прегряване при дневни температури от над 120 ° C. За разлика от Земята, Луната няма атмосфера за буфериране на екстремните температурни промени.

Загиналите растения ще изгният до края на месеца, но контейнерът е затворена система, така че разпадащият се материал няма да попадне върху лунната повърхност, заявиха от китайската космическа агенция.

Няма информация, какво се е случио с останалите организми.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ