Суперземя в Слънчевата система

Суперземя в Слънчевата система

Суперземя в Слънчевата система

Известната като планета Х потенциална девета планета в Слънчевата система принадлежи към т.нар. клас суперземи, а не към газовите гиганти, както се смяташе по-рано, съобщава сайтът arXiv.org. Това смятат американските учени Майкъл Браун и Константин Батигин от Калифорнийския технологичен институт. Преди три години  те заявиха, че отвъд орбитата на Плутон са открили обект, който е с размерите на Нептун и е 10 пъти по-тежък от Земята.

Планетата Х е между 5 и 10 пъти по-тежка от Земята, установяват сега те, което им дава основание и да стигнат до заключението, че тя е от клас суперземи.

Анализ на движението на транснептунови небесни тела показал, че планетата Х е около 1,5 пъти по-близо до Слънцето, отколкото се смяташе досега. Учените предполагат, че потенциалната девета планета е в орбита с голяма полуос 400-800 астрономически единици и наклон 15-25 градуса. Ексцентрицитетът, свързан с формата на орбитата, е 0,2-0,5, предаде БТА.

 През март 2016 г. астрономи от Швеция и Франция теоретизираха, че по-рано планетата Х може да е била екзопланета, която Слънцето е "откраднало" от друга звезда.

През юни 2017 г. астрономи от университета на Аризона предположиха, че в Слънчевата система има десета планета, която по размерите и масата си е сравнима с Марс.

Планети от т.нар. земен тип в нашата слънчева система са Меркурий, Венера, Земя и Марс. Те са съставени предимно от скали и метали. Останалите четири планети Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун са газови гиганти. Те са по-масивни и са съставени предимно от водород и хелий.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ