Прокуратурата прекрати разследването срещу Огнян Донев и Любомир Павлов за пране на пари

Прокуратурата прекрати разследването срещу Огнян Донев и Любомир Павлов за пране на пари

Прокуратурата прекрати разследването срещу Огнян Донев и Любомир Павлов за пране на пари

Софийска градска прокуратура е прекратила наказателното производство за пране на пари срещу мажоритарните собственици на „Медийна група България Холдинг“ Любомир Павлов и Огнян Донев. Това съобщи официално говорителят на Софийска градска прокуратура, прокурор Румяна Арнаудова.

Решението е въз основа на издадено прокурорско постановление, което излиза със заключение, че не са установени никакви данни за пране на пари чрез продажба на дружествени дялове, каквото обвинение бе повдигнато срещу Донев и Павлов в средата на миналата година.

Разследването започна през юни миналата година с цел да установи верни ли са твърденията, че чрез четири фалшиви документа Любимор Павлов съзнателно е дал възможност на Донев да получи 43% от акциите на "Медийна група България", след което 40% от придобитите преди това общо 80% от дяловете са били върнати обратно на Павлов. Мотивите на прокуратурата за повдигане на обвинение тогава бяха, че "по този начин е извършено "прането на пари", тъй като сделката е осъществена чрез имущество, придобито с документна измама."

Защитата на Донев оспори обвинението с жалба, в която посочи, че не може да има престъпление при продажба на дялове, тъй като няма никакви данни, че средствата, с които преди това те са били закупени, са с престъпен произход.

От издаденото постановление за прекратяване на разследването става ясно още, че е неоснователна и жалбата на съдружниците Хабсбург, Рутц и Грозев в БГ "Приватинвест, в която твърдят, че са били измамени от Любомир Павлов:

"Съдружниците Хабсбург, Рутц и Грозев в БГ "Приватинвест" твърдят в показанията си, че са измамени от Павлов, защото очаквали след като имат 53% от капитала на "БГ Принтемдия" ООД да имат и 53% от капитала на "Медийна група България Холдинг" ООД, което не се оказало така и действителното им участие в капитала на "Медийна група България Холдинг" ООД е много по-малко.

Ако се анализира конкретно кой от съдружниците лично или чрез контролирани от тях дружества каква част от сумата е осигурил за покупката на дяловете в "Медийна група България Холдинг" ООД, се установява, че това разпределение на дяловете е справедливо и пропорционално на осигурените финансови средства – всичките с кредитен произход", пише още в прокурорското постановление.

Категорично са оборени и обвиненията на Христо Грозев, че въпросните 43% от акциите на "Медийна група България" са били "присвоени" с документ с подправен подпис.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ