Петролът поскъпна след неуспеха на ЕС да договори ембарго срещу Москва

Петролът поскъпна след неуспеха на ЕС да договори ембарго срещу Москва

Петролът поскъпна след неуспеха на ЕС да договори ембарго срещу Москва

Цените на петрола се повиши леко в ранната търговия във вторник, след като Унгария се противопостави на настояването на Европейския съюз за забрана на вноса на руски петрол- ход, който би довел до затягане на глобалните доставки, след като инвеститорите прибраха печалби при скорошното рали на цените.

Към 9:55 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,27 долара, или 0,24%, до 114,5 долара за барел, докато цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,02 долара, или 0,02%, до 114,2 долара за барел. И двата бенчмарка поскъпнаха с повече от 2% в понеделник, следвайки ръст от над 4% в петък.

В понеделник външните министри на ЕС се провалиха в усилията си да окажат натиск върху Будапеща за отмяна на ветото върху предложеното петролно ембарго срещу Русия след инвазията й в Украйна. За въвеждане на ембарго е нужно одобрение от всички страни в ЕС.

От страна на предлагането, американските производители увеличават добива, за да запълнят запасите, които намаляха след началото на руската инвазия в Украйна.

Цялостната нагласа за цените остава оптимистична на фона на надеждите за възстановяване на търсенето в Китай, който се стреми да облекчи ограниченията срещу разпространението на COVID-19, които навредиха на икономиката му.

Днес Шанхай записа трети пореден ден без нови случай на COVID-19 извън карантинираните зони и изложи ясен график за премахване на локдалуна през седмата седмица от неговия старт.

Допълнителна подкрепа за цените дойде от „засилващото се геополитическо напрежение“ между ЕС и Русия, тъй като Швеция и Финландия се стремят да се присъединят към НАТО, каза анализаторът на CMC Markets Тина Тенг.

„Това може да доведе до ответни действия от страна на Русия за допълнително намаляване на доставките на газ“, добави тя.

Междувременно Министерството на енергетиката на САЩ съобщи, че запасите в Стратегическия петролен резерв (SPR) са спаднали до 538 млн. барела, което е най-ниското ниво от 1987 г. насам.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ