Лорер: В хазната има достатъчно пари за антикризисните мерки

Лорер: В хазната има достатъчно пари за антикризисните мерки

Лорер: В хазната има достатъчно пари за антикризисните мерки

В никакъв случай сегашните мерки не водят до инфлация на държавния бюджет, защото средствата са осигурени. В хазната има достатъчно пари, за да си позволим мерки за 2 млрд. лв. Ние ги слагаме на масата и се надяваме в Коалиционния съвет максимално бързо да се съгласим за това. Това заяви в ефира на БНТ министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер. По думите му, българската икономика нараства, българският износ е рекорден - 8 млрд., производството ни е 20 процента нагоре.

Той уточни, че пакетът от 2 млрд, който "Продължаваме промяната" предлага за обсъждане с коалиционните партньори, не е самоцел.

"Той е част от нашето дълбоко разбиране, че е необходима грижа и за българските граждани и за българската икономика. Ние практикуваме грижа за България още от Бюджет 2022 вече вдигнахме заплатите на учителите, с новия рамков договор за Здравната каса вече обявихме вдигане на заплатите на лекари и сестри - медицински персонал като цяло. Грижата за хората и българската икономика това правителство прави от ден първи", посочи Лорер.

"Настоящият инфлационен пакет идва след 4 млрд., които вече инвестирахме в българските граждани и икономика през зимата, за да подкрепим цените на енергоносителите. Не бива да има изненада или спекулация, че реагираме на някаква особена ситуация, това е част от политиката на това правителство - десни мерки за икономиката, за да се развива и расте, леви мерки за гражданите и най-слабите слоеве от икономиката, за да се справят в тази трудна ситуация", каза министърът на иновациите.

Според Лорер доходите на хората трябва да нараснат над размера на инфлацията, за да няма чувство за обедняване. Именно това е целта на вдигането на пенсиите и детските надбавки. Той каза, че българските пенсионери са грижа номер едно на ПП и ако се налага, отново ще се преразгледат техните доходи, ако инфлацията започне да се увеличава, за да може да изживеят достойно старините си. Не изключи, обаче, по-нататъшно предложение за увеличаване на минималната заплата.

"Бюджет 2022 подпомага най-слабите, но инвестира в българската икономика като цяло - в инфраструктура, в малки и средни предприятия. В Министерството на иновациите и растежа вече има половин милиард помощ за малки и средни предприятия - за технологична, енергийна модернизация", каза още Лорер. Според него корупционните практики и течовете от последните 10 години са в пъти повече, от това, което ПП предлага като инфлационни мерки. "Но течовете са изтекли и не е имало прокуратура, която да ги намери навреме. Сега разчитаме на европейската прокуратура, която поне да намери европейските средства у нас", добави той.

На въпрос дали са ни нужни нови заеми, Лорер заяви, че това е политика на Министерство на финансите, но България е макроикономически най-добре от всички държави в Европа и може да си позволи още заеми.

"България е стабилна макроикономически, нивото на дълг е около 20% от БВП, при положение, че в Западна Европа при някои държави е достигнала 100%", каза министърът на иновациите. Той обаче не изключи след няколко месеца да има нов антиинфлационен пакет.

Лорер заяви още, че социалните партньори имат диалог с правителството, какъвто не е имало години назад. За намаляването на ДДС-то обаче каза, че този данък може да се пипа само в онези сегменти, където неговата промяна реално ще се отрази на крайната цена за потребителя. За ДДС на хляба и други продукти Лорер не вижда икономическа обоснованост да се намалява, тъй като цените са нерегулирани. Министърът на иновациите и растежа изрази надежда, че на Коалиционния съвет конкуренцията ще е градивна, за да може в крайна сметка да се излезе с най-добрите мерки за икономиката и гражданите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ