Нападателят от Ансбах е щял да бъде депортиран в България
Сирийският кандидат за бежанец, който се самовзриви в град Ансбах в Германия, ранявайки 12 души чрез бомба в раница, поставена недалеч от музикален фестивал, е трябвало да бъде депортиран в България. Това са част от подробностите за него, огласени днес от говорител на германското вътрешно министерство, цитиран от Би Би Си.
Атентаторът е единственият загинал при експлозията, станала близо до мястото на фестивала на открито, в който са участвали 2500 души.
"Вярно е, че сирийци не могат да бъдат депортирани в Сирия към този момент, но това не означава, че сирийци не могат да бъдат депортирани изобщо. Такъв е и случаят със сириеца, свързан с нападението в Ансбах, за него е имало съобщение за предстояща депортация в България", каза Тобиас Плате, говорител на германското вътрешно министерство.
"Не мога да ви кажа защо депортацията не е била изпълнена. Депортирането по принцип е федерална отговорност, но да бъда искрен – не мога да ви дам информация, която предстои да научим в следващите часове", допълни той, цитиран от bTV.
Взривилият се мъж е на 27 години. Не е ясно кога е трябвало да бъде депортиран и защо точно в България, но обикновено търсещите убежище се депортират в европейската страна, в която са се регистрирали за пръв път, дори и по-късно да кандидатстват за убежище в друга страна, коментира Асошиейтед прес.
Нападателят се опитал да отиде на фестивала, но не бил допуснат, тъй като нямал билет.
Той е бил познат на персонала от градските социални служби като "дружелюбен, мил, незабележим" човек. Това съобщи днес пред журналисти говорителят на местния център за социален патронаж Райнхолд Ешенбахер, предаде ТАСС. "Младежът често идваше при нас като кандидат за бежански статут - по повод социалните помощи", обясни Ешенбахер.
Днес стана ясно още, че разследващи са намереили мобилния телефон на атентатора. Немският таблоид "Билд" посочва, че преди взрива той е провел разговор.
Мъжът е бил познат на полицията за притежание на наркотици. Лежал е и в психиатрична клиника, защото е опитвал на два пъти да се самоубие, допълват германските власти.
Говорителката на германското правителство Улрике Демер съобщи, че е твърде рано да се реши за промени в германската бежанска политика, преди резултатите от разследването на нападението да станат ясни. "Актовете от последните дни и седмици не отразяват постоянната картина. Повечето терористи, които са извършили атаки в Европа в последните няколко месеца, не са бежанци", каза тя.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Куба отказва да преговаря за президентския мандат на Диас-Канел със САЩ
Политика |Шефът на Бундесбанк: ЕЦБ трябва да предотврати задълбочаването на инфлационния ръст
Икономика |Ударите на Иран по американски бази са нанесли щети за 800 млн. долара
Свят |Amazon планира завръщане на пазара за смартфони
Технологии |ЕС призовава държавите членки да не се бавят със запълването на газовите си хранилища
Енергетика |На днешната дата, 21 март. Световен ден на поезията и гората, Международен ден на кукления театър
На днешната дата |Тръмп: Обмисляме постепенно ограничаване на военните операции срещу Иран
Свят |Шефът на Бундесбанк: ЕЦБ трябва да предотврати задълбочаването на инфлационния ръст
Икономика |Времето: Облачно и ветровито, а на места и дъждовно
България |5-минутно правило срещу отлагане
Техники за успех |Ударите на Иран по американски бази са нанесли щети за 800 млн. долара
Свят |САЩ вдигнаха временно санкциите срещу иранския петрол, натоварен на танкери
Енергетика |Банките очакват до три увеличения на лихвите от ЕЦБ тази година
Финанси |ADVERTORIAL
УниКредит дава начало на второто издание на ESG обучителната си програма си програма Skills for Transition
Системата на Кока-Кола в България с престижно отличие от БФБЛ за принос към обществото и устойчивото развитие
Коментари
Няма въведени кометари.