Български учени откриха гена на старостта

Политика за бисквитки

Български учени откриха ген, виновен за някои от патологичните процеси при стареенето. Ивайло Търнев и колегите му от български и чуждестранни институти са разграничили един от ключовите гени, които причиняват клетъчната смърт – основен фактор в процесите на остаряване на организма, предаде в. „24 часа”.

Екип от софийския Медицински университет и проф. Люба Калайджиева, ръководител на центъра по генетика в австралийския град Пърт, достигат до откритието, докато изследват наследствена неврологична болест. Става въпрос за така наречената наследствена невропатия тип „Русе”, която е описана за първи път от български специалисти и която води до увреждане на периферната нервна система. След като екипът на проф. Търнев разграничил заболяването, започнал дългогодишният процес на изучаване на генетичния му профил – работа, ръководена основно от проф. Калайджиева. Екипът откри, че виновник за дегенеративните процеси е ген, разположен в десетата хромозома, който контролира производството на ензима хексокиназа-1. Този ключов ензим ръководи клетъчния метаболизъм и е „виновник” за настъпването на клетъчната смърт.

Целта на проучването обаче не е да се открие еликсирът на младостта, а да се помогне на засегнатите от невропатия хора, като се изучат клетъчните процеси, свързани с дейността на този ген, заяви проф. Търнев. В бъдеще ще бъде възможно действието му да бъде потиснато и да се разработи профилактика много преди да се появят симптомите на болестта.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Времето: Ветровито със следобедни валежи
ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Футболен хазартен спекулант загуби 1 млн. долара след залог за Испания в мача с Кабо Верде на Световното
Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Президентът Илияна Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП