Българинът заплашен да остане без здравеопазване

Общество

„Българското здравеопазване никога не е било добро, но този път се очертава да е по-зле от всякога. Рискът системата да блокира през месец септември е повече от реален. Заплахата болници да затворят врати е голяма, а възможността българинът да остане без достъп до здравеопазване – още по-голяма”. Това заяви председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Цветан Райчинов по повод очертаващия се дефицит в бюджета на финансовата институция в размер на 491 млн. лв. за 2014 г.

„Ако не се вземат спешни мерки, от септември нататък болниците ще могат да изплащат единствено заплати на персонала, при това минимални и нищо повече”, предупреди д-р Райчинов. „Така има реален риск да се върнем обратно в 90-те години, когато пациентът сам трябваше да носи всичко необходимо за приема му в лечебно заведение”, допълни той.

Съсловната организация посочи и двата пътя, посредством които би могъл да се избегне крахът на сектора – да се приеме спешната актуализация на бюджета на НЗОК или, още по-добрият вариант, държавата да започне да изплаща в пълен размер вноските за онези групи граждани, за които има ангажимент по закон.

„Очаква ни тежка есен за здравеопазването, затова призоваваме цялото общество, всички политически партии и всички хора, занимаващи се със здравеопазване, да не загърбват този проблем, да не мълчат, а да търсят начини за неговото разрешаване”, каза и д-р Юлиан Йорданов, зам.-председател на БЛС.

Утре предстои да се проведе Национален съвет на Лекарския съюз, на който от съсловната организация ще решат какви мерки да предприемат предвид така създалата се ситуация с липса на средства за здраве.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Знаменит фитнес треньор разкри 3-те най-прости правила за отслабване
Почина големият актьор и режисьор Йосиф Сърчаджиев
Легендарният 1200-годишен „Дъб на Робин Худ“ приключи живота си в Шеруудската гора
Христанов: Ще режем заплати на шефове на държавни горски предприятия
Маркет линкс: Доверието към правителството е 45%, а към парламента - 22%
Златните правила на Джон Дейвисън Рокфелер
2-ри годишен Форум за транспорт, логистика и спедиция: Под натиска на регулациите
Изненадващата причина другите постоянно да ви разочароват
ABSOLUT представя уникалната си арт колекция на изложба в София
Джеф Безос влиза в съревнование с Илон Мъск на два фронта
БНБ: Депозитите на домакинствата у нас нарастват с 19% към края на май
Китайският BYD е близо до решение за втори европейски завод