Подаръците, които наистина радват

Подаръците, които наистина радват

Подаръците, които наистина радват

Прибавянето на още няколко малки, допълващи предмета към голям, щедър подарък, разсейва получателя и намалява благодарността му към жеста ни. Обратно на това, което сме си мислили, получателите започват да ни чувстват по-близки, ако сме избрали подарък, който отразява нашите интереси, а не техните. 

Тези и други изводи са направени от психолози и изследователи, изучавали ефектите от подаряването на подаръци, посочва "Уолстрийт джърнъл". Изданието изброява в сайта си 5 научно подкрепени начина да сме по-добри в избора и поднасянето на подаръци. 

1. Подарете парченце от себе си. В редица изследвания, американски психолози молят студенти да споделят колко близки се чувстват едни с други преди, и след размяна на подаръци. В едно от проучванията, проведено сред 122-ма млади хора, някои от тях били инструктирани да подарят песен в iTunes, която отразява тяхната същност, вкусове и интереси. Други - песен, която отразява знанията и предположенията им за вкуса на получателя. Изненадващо, както подаряващите, така и получаващите подаръци, са показали по-високо равнище на близост със съответния партньор, ако подаръкът е отразявал вкуса и интересите на подаряващия, сочи едно от заключенията на авторите на изследването, отразено през септември в американския Журнал за експериментална психология.

2. Когато по-малкото е повече. В серия от експерименти, изследватели откриват, че получаващите подаръци подсъзнателно "приравняват стойността на отделните части (на подаръка), докато си сформират влечатление за целия пакет". Това отбелязва Кимбърли Уийвър, доцент по маркетинг в Технологичния университет на Вирджиния. С други думи, получателите биха оценили подаръка ни по-високо, ако го подарим, без да прибавяме към него няколко допълнителни по-малки неща. 

3. Подаръците за мъжете са по-важни, отколкото предполагаме. Лошият подарък кара мъжете да се чувстват по-малко близки с жените. Това твърди доклад от 2008 г., публикуван в сп. Social Cognition. Според него. женският възглед за бъдещето на връзката не се влияе толкова много от получаването на лош или добър подарък, колкото мъжкия. Мъже в изследвани двойки са показали, че се чувстват значително по-малко сходни с половинката си, след получаването на разочароващ подарък от нея, разказва проф. Елизабет Дюн от Университета на Британска Колумбия. Тя съветва жените при избора на подарък да мислят какво би било това, което би внушило на мъжа сходство или свързаност с жената. В този смисъл подаръкът може да е свързан с общи интереси и любими занимания като спорт, литература и т.н. "Ако не споделяте много, освен карането на ски, заложете на свързания със ските подарък", препоръчва на жените професорът. 

4. Да направиш добро дело, но да не е добър подаръкът. Подаряващите надценяват колко много получаващите ще оценят едно благотворително дарение на определена сума от името на техни близки. Това гласи материал от август 2015 г., публикуван в журнала "Организационно поведение и процес на човешко решаване" (Organizational Behavior and Human Decision Processes) в САЩ. Много често хора в Щатите решават да постъпват благородно на празниците и подаряват на близки свидетелства за благотворителни суми, подадени от името на другия. С това залагат на идеята, че получателят ще бъде впечатлен от доброто дело и че той ще се зарадва, защото не е материалист. Но много от получателите все пак биха предпочели дори банален материал подарък, като една чаша, донесена след пътуване, отколкото благотворителна сума, дадена от тяхно име, казва Лиса Кавано, доцент по маркетинг към Университета на Южна Калифорния. "Получателите мислят, че това казва повече за вас, отколкото за вашата връзка с тях", отбелязва тя. Една жена в проучена двойка например е коментирала: "Този подарък ми показва, че него го е грижа за света, но не го е грижа за мен". 

5. Преди всичко, подарявайте! Малките деца на прохождаща възраст показват по-голямо щастие при подаряването на лакомства на други, отколкото при получаването им, според анализи, проведени над 20 деца през 2012 г. от д-р Екнин, д-р Дюн и Кайли Хамлин от Университета на Британска Колумбия. Авторите посочват в Журнала за експериментална психология на Америка, че правилото се отнася за абсолютно всички деца и хора, включително за деца, които живеят в откъснато селце в южната част на Тихия океан, без електричество и питейна вода. Правилото е, че като даваме може да се почувстваме по-щастливи, отколкото като получаваме. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ