Прост, но ефективен метод за борба с мързела

Прост, но ефективен метод за борба с мързела

Много се говори за повишаването на ефективността и управлението на времето. Ами какво да правим с обикновения мързел? Защото в крайна сметка всички теории са напразни, ако не можем да се справим с простичката ежедневна леност.

А защо не използваме вездесъщите технологии, за да ни помогнат? Всички имаме таймери и аларми на телефоните си. Защо не им позволите да улеснят живота ви?

Аларма за начало

Как работи: Когато изтече установеното време, трябва веднага да започнете да работите.

Всички знаем какво е да имаш куп работа, а все да не можеш да се накараш да пристъпиш към нея. Хайде да погледна още един сайт, хайде да прочета още една новина, само още едно коментарче във Facebook... И така, с „чакай малко“, минават часове наред, а работата си чака.

Затова не си забранявайте удоволствията и разсейванията, но им определете точно отмерено време. Пуснете таймера на телефона си или си настройте алармата за след половин час и се забавлявайте или си почивайте, докато не прозвучи сигналът. Тогава веднага, без никакво забавяне, пристъпете към задачите си! Този метод работи особено добре, ако начело в списъка със задачите сложите най-леките и бързите.

Таймер за решения

Как работи: Трябва да вземете решение до края на определеното време.

Този способ много помага на нерешителните хора и на перфекционистите. Ако не можете да изберете един вариант от няколко, да решите нещо или постоянно добавяте и преправяте все нови и нови неща в проекта си, значи трябва да си определите лимит. Времето, което трябва да си оставите, зависи от сложността на решението, което трябва да вземете, но не го разтегляйте прекалено много. От 3 до 10 минути са достатъчни за повечето избори, които трябва да правим. Отново действайте с помощта на таймер. Докато прозвучи сигналът, трябва да сте решили какво да правите.

Помощ за съсредоточаване

Как работи: В рамките на определено време трябва да се фокусирате напълно само върху една задача.

Разсейването е най-големият враг на плодотворната работа. Затова вземете мерки за намаляване до минимум на всички външни дразнители, които могат да ви попречат. Изключете сигналите от телефона, социалните мрежи и имейла; ако например пишете текст, отворете прозореца на цял екран. Определете въз основа на опита си колко време можете да издържите в състояние на пълно съсредоточаване. В началото това може да ви се стори страшно трудно, особено ако сте свикнали да жонглирате с по няколко задачи наведнъж. Най-добре започнете с къс период от време и, когато разберете че не е толкова страшно, постепенно го удължавайте.

„Портокаловият“ ритъм

Как работи: Трудете се без прекъсване 25 минути, после почивайте 5 минути. И повторете.

Това е много популярна техника за себеорганизиране. Като разделите работното си време на 25-минутни отрязъци, постигате разумния баланс между труда и почивката. Техниката се нарича така, защото, образно казано, работният ви часовник прилича на портокал с откъснато отстрани резенче за почивката. Тя е изключително благоприятна за производителността. Разбира се, може да изберете по-подходящо за себе си съчетание – например да работите 35 минути и да почивате 10.

По час

Как работи: Работиш 1 час, почиваш 1 час. Повтаряш цял ден.

Как, цял час почивка?! Това не е ли прекалено много?

Много проучвания на производителността показват, че времето, което хората реално отделят на ден за работа, е 3-4 часа. Цялото останало време отива в разходки из офиса, пушпаузи, сърфиране в мрежата и други такива неща. Затова ако работите много ефективно по 4 часа на ден, може да се окаже, че вършите повече, отколкото при обикновената организация на деня. Разбира се, този вариант не е подходящ за всички професии, но си струва да бъде взет предвид.

LifeHacker

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Лидерът на опозицията в Турция: Събрани са над 25 млн. подписа в подкрепа на кандидатурата на Екрем Имамоглу за президент
На днешната дата, 14 декември. Имен ден празнуват Снежана, Снежа, Снежанка
Какво можем да научим за лидерството от шефовете на JP Morgan, Netflix и Nasdaq?
Археолози: Римската окупация е донесла нови болести в Британия
Беларус освободи Nобелов лауреат и опозиционери в замяна на облекчаване на санкции от САЩ
Андрей Бабиш отхвърли варианта Чехия да гарантира заем за Украйна
Шефът на Бундесбанк се е прицелил в председателския пост на ЕЦБ
Ердоган след среща с Путин: Мирът не е далеч