България остава на опашката по покупателна способност в ЕС

България остава на опашката по покупателна способност в ЕС

България остава на опашката по покупателна способност в ЕС

България остава на последно място по покупателна способност на населението, показват последните данни на Евростат, проследяващи индикатора фактическо индивидуално потребление" (AIC) през пандемичната 2020-та година. Този индикатор измеритва  материалното благосъстояние на домакинствата, като данните на Евростат се основават на преразгледания паритет на покупателната способност (PPS), както и на последните данни за БВП за глава от населението на всяка страна - членка на ЕС.

 Данните сочат, че за периода покупателната способност на българските граждани е 61% от средното за ЕС ниво.

Пред нашата държава са съответно Хърватия, Унгария, Латвия, Словакия, Гърция и Естония.

Съседна Румъния, която често беше на дъното на всякакви класации заедно с нас този път е класирана на осмо място по „бедност“ след Естония. Румънците имат около 79% от покупателната способност на средния европеец.

На другия край на спектъра е Люксембург с 131% спрямо средното ниво за ЕС. След това сред страните с най-висока покупателна способност се нареждат Германия(123%)  и Дания (121%).

Най-близо до средното ниво за ЕС са Италия, Кипър, Франция и Швеция.

Статистиката показва, че 9 страни от ЕС са над средното ниво на ЕС, докато значително по-голяма част от тях – 18 – остават под средното ниво.

България е последна и в класацията на Евростат за БВП на глава от населението, измерен чрез стандарта на покупателната способност (PPS). Трябва да се има предвид, че индикаторът PPS е де факто изкуствена парична единица, която елиминира разликите в ценовите равнища между отделните държави. По този начин с една единица PPS се купува еднакво количество стоки и услуги във всички страни членки на ЕС.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ