Фондът на фондовете предоставя нова гаранционна схема за малки и големи компании

Фондът на фондовете предоставя нова гаранционна схема за малки и големи компании

Фондът на фондовете предоставя нова гаранционна схема за малки и големи компании

Фондът на фондовете предоставя 170 млн. лв. гаранции на банките, като се очаква в следващата една година те да обезпечат портфейл от 850 млн. лева кредити. Това каза на брифинг в Министерския съвет изпълнителният директор и член на УС на фонда Светослава Георгиева. По думите й тази гаранционна схема е специално създадена, за да отговори на ликвидните нужди на малките и средни предприятия в момента на криза. Това ще са предимно оборотни средства, предоставени под формата надългосрочни кредити за срок до 10 години. 

"Целта на мярката е допълнително да се облекчи административната тежест за кандидатстващите фирми. Инструментът ще бъде с лесен достъп през банки-партньори, към които Фонд на фондовете ще се обърне за подкрепа. Обмисля се възможност предоставените кредити да са безлихвени. Възможността за безлихвени кредити ще бъде налична особено при фирми, които имат волята и желанието да запазят заетостта си такава, каквато е била до момента на кризата", поясни Георгиева.

Предвижда се удължаване на гратисни периоди по главницата. Необичайното е, че се обмисля възможността и за гратисен период по лихвите на кредита. Мярката се обмисля да е в сила за периода на кризата.

От Фонда на фондовете предоставят 150 милиона лева за рискови инвестиции в стартъп компании. Инструментът е насочен и към микропредприятията. "Това са компаниите, които подкрепени днес с помощта на нашия ресурс, ще могат да спомогнат за по-бързото възстановяване на икономиката и ще могат необезпокоявани във времето на кризата да имат сигурност за продължително финансиране, за да влагат в дейности с висока добавена стойност. Това са предприятия с кратка или дори почти никаква бизнес история. Те могат да бъдат, включително създадени от уязвими групи: от млади хора до 29 години, хора с увреждания, хора трайно безработни за повече от 6 месеца. Целта на тази мярка е да поддържа заетостта в малкия частен бизнес и дейността на самонаетите лица", обясни Светослава Георгиева. 

Към търговските банки ще бъдат подадени унифицирани условия за кредитите и свобода за прилагането им от тяхна гледна точка, подчертаха от Фонда на фондовете, който все още е в преговори с банките.

Условията зависят от съответните оперативни програми и техните ресурси. Универсално условие е предприятието да не е било в затруднено положение към 31 декември 2019 г., както и да е микро или малко по закон, и редица други условности.

Припомняме че вчера правителството прие решение, с което се преразпределя приносът от Европейските структурни и инвестиционни фондове чрез прехвърляне на средства между оперативните програми (ОП) 2014-2020 г. в подкрепа на мерки, целящи минимизиране на отрицателните последици от епидемичното разпространение на COVID-19. Към оперативните програми за развитие на човешките ресурси и конкурентоспособност се пренасочва ресурс от други програми в размер на над 233 млн. лева. С тези средства ще се финансират схеми за временна заетост и ще се осигури оборотен капитал и ликвидност на малки и средни предприятия като временна мярка в отговор на кризата. Наред с прехвърлените от други оперативни програми средства, ОП „Развитие на човешките ресурси“, ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и ОП „Региони в растеж“ ще насочат и свой вътрешен, неразпределен ресурс от недоговорени средства и спестени такива от текущи операции в отговор на кризата. По този начин се цели да се формира финансов пакет от европейски средства от над 870 млн. лева, с който ще бъдат финансирани мерки в сферата на здравеопазването и от социално-икономически характер за подкрепа на непосредствено засегнатите от кризата лица и предприятия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ