Глобалната борба за добив на метали поставя Африка в светлината на прожекторите

Глобалната борба за добив на метали поставя Африка в светлината на прожекторите

Глобалната борба за добив на метали поставя Африка в светлината на прожекторите

Необходимостта от осигуряване на нови източници на метали за енергийния преход на фона на санкциите срещу водещия производител Русия увеличи апетита на големите минни компани за Африка. Компаниите и инвеститорите обмислят проекти, които може би са пренебрегвали преди, докато правителствата също гледат към Африка, загрижени да гарантират, че техните страни могат да набавят достатъчно метали, предава Ройтерс

На тазгодишната конференция Investing in African Mining Indaba, която се провежда от 9 до 12 май в Кейптаун, ще присъства най-високопоставеният служител на правителството на САЩ от години, твърдят организаторите, както и представители на Japan Oil, Gas and Metals Corporation (JOGMEC ), в знак на нарастващата загриженост на богатите страни относно осигуряването на доставки.

"Реалността е, че ресурсите, които светът иска, обикновено се намират на трудни места. Администрацията на САЩ иска да се позиционира като силен привърженик на проекти за метали за батерии в Африка на юг от Сахара. Докато Африка представя своите предизвикателства, тези предизвикателства не са по-трудни от съответния набор от предизвикателства в Канада. Може да е по-лесно да се реализира проект в Африка, отколкото на място като Канада или САЩ", каза Стивън Фокс, изпълнителен председател на базираната в Ню Йорк консултантска компания за политически риск Veracity Worldwide.

Съединените щати изразиха подкрепа за нови вътрешни мини, но проектите бяха в застой. Проектът за медна резолюция на Rio Tinto, например, беше спрян заради претенциите на индианците върху земята и проблемите с опазването.

Разбира се, рисковете от добив в Африка на юг от Сахара остават високи. Острото предизвикателство за сигурността, пред което са изправени мините в богатия на злато регион Сахел, беше подчертано миналия месец, когато руската Nordgold изостави своята златна мина Тапарко в Буркина Фасо заради нарастващата заплаха от екстремисти.

Дори и в най-индустриализираната икономика на континента, Южна Африка, влошената железопътна инфраструктура принуждава някои производители на въглища да прибягват до транспортиране на продукта си до пристанища. 

И все пак с 7% от глобалните доставки на никел, 10% от световната платина и 25-30% от световния паладий, богатите находища в Африка на тези метали започват да изглеждат много по-привлекателни.

"Като минна компания няма много възможности и ако искате да се разраствате, ще трябва да погледнете по-рискови страни. Ясно е, че след Русия-Украйна хората са по-чувствителни към геополитическия риск и не можете да предвидите кои проекти ще се реализират и кои не", каза Джордж Чевли, портфолио мениджър в Ninety One (англо-южноафрикански бизнес за управление на активи, базиран в Лондон и Кейптаун и двойно котиран на Лондонската фондова борса и Йоханесбургската фондова борса).

Kabanga Nickel, проект в Танзания, осигури финансиране от глобалния миньор BHP през януари, а главният изпълнителен директор Крис Шоуолтър каза, че се наблюдава повишено търсене от потенциални търговци.

"Западните санкции срещу Русия заради нейната инвазия в Украйна принуждават веригите за доставка на метали да се преконфигурират по геополитически линии. Не всеки ще може да получи чисти метали за батерии от приятелска юрисдикция, така че мисля, че ще трябва да се вземат някои трудни решения и това ще принуди хората да вземат някои нови решения за това откъде искат да доставят", каза Шоуолтър. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ