Икономическото възстановяване на Китай ще подкрепи целия регион, смята експерт

Икономическото възстановяване на Китай ще подкрепи целия регион, смята експерт

Икономическото възстановяване на Китай ще подкрепи целия регион, смята експерт

Азиатските икономики са на път да бъдат големите печеливши от възстановяването на Китай от пандемията от коронавирус. Това заяви пред Си Ен Би Си Дейвид Чао от Invesco.

„Икономическото възстановяване на Китай ще даде тласък заобикалящите го азиатски икономики“, коментира Чао, който е пазарен стратег за Азиатско-тихоокеанския регион

По думите му основният фокус е върху това „дали активността на китайските потребители ще се нормализира бързо“. Той обаче смята, че ефекта от възстановяването на Китай няма да бъде толкова силен, колкото през 2010 г., когато предприетите от Пекин фискални стимули подкрепиха сериозно останалите азиатски икономики.

Коментарите на Чао идват на фона на данните, че китайската промишлена активност е нараснала през септември, което сочи за продължаващо възстановяване на втората най-голяма икономика на планетата. През август страната отчете ръст на продажбите на дребно за първи път от началото на годината.

„Продължавам да очаквам, че китайските акции ще се представят по-добре от тези на развитите пазари, защото Китай демонстрират продължително V-образно възстановяване от пандемията“, каза той.

Според него напрежението между Пекин и Вашингтон в момента е на заден план, тъй като фокуса на инвеститорите е върху борбата на американския президент Доналд Тръмп с коронавируса.

Той подчерта, че темата за Китай не е играла толкова важна роля, колкото се очакваше, в първия дебат между Тръмп и кандидата за президент на демократите Джо Байдън.

„Тръмп все още не е атакувал Китай за личната си битка с COVID-19, но смятам че тази тема може да бъде засегната, особено ако състоянието му се подобри през следващите седмици и той поднови кампанията си“, коментира Чаа.

От началото на мандата си като президент Тръмп не спира да отравя критики към Пекин по редица въпроси, включително търговията и пандемията, стигайки дотам да нарече COVID-19 „китайския вирус“.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ