Икономиките на 10 страни уязвими на риск от изтичане на капитали

Икономиките на 10 страни уязвими на риск от изтичане на капитали

Икономиките на 10 страни уязвими на риск от изтичане на капитали

За риск от изтичане на капитали и нестабилност на националните валути при някои икономики предупреждават анализатори от международната застрахователна компания Euler Hermes.

На фона на затягането на паричната политика на Федералния резерв на САЩ някои страни може да се сблъскат с изтичане на капитали и повишена волатилност на националните валути, отбелязват те. Сред най-уязвимите анализаторите посочват икономиките на Аржентина, Бразилия, Чили, Египет, Унгария, Нигерия, Румъния, Южна Африка, Турция и Украйна. Страните износителки на суровини пък може да бъдат изправени пред намаляване на търсенето им в Китай.

Темпът на растеж на световната икономика през 2022 г. ще се забави до 4,1% срещу 5,4% през 2021 г., прогнозират още от Euler Hermes. В същото време за първи път след кризата от 2008-2009 г. приносът на развитите страни към глобалния растеж ще бъде по-висок от този на развиващите се страни (2,2 срещу 1,9 процентни пункта). По-специално, в еврозоната икономиката през 2022 г. се очаква да нарасне с 4,1%, в САЩ - с 3,9%. Икономиката на Китай е с прогнозиран ръст от 5,2%, но приносът му към световния растеж ще бъде най-ниският от 2015 г. насам, с 0,9 процентни пункта. 

Според прогнозата обемът на световната търговия може да нарасне с 5,4% тази година и 4% през следващата. В същото време "взривовете" от Омикрон ще доведат до прекъсване на производството и в резултат на това до по-високи разходи.

Дисбалансът между търсене и предлагане ще поддържа инфлацията на високо ниво в света до края на първата половина на 2022 г. Спад се очаква едва през втората половина на годината под въздействието на охлаждане на потребителското търсене на дълготрайни стоки, връщане на запасите към предишните нива и намалени срокове за доставка. Цените на енергията също е възможно да спаднат през втората половина на тази година. 

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ