ИПИ изчислява цялостния ефект от дейността на Лидл България върху българската икономика

ИПИ изчислява цялостния ефект от дейността на Лидл България върху българската икономика

ИПИ изчислява цялостния ефект от дейността на Лидл България върху българската икономика

Какъв е приносът на Лидл България за икономиката на страната за десетте години, откакто веригата присъства на пазара у нас? Институтът за пазарна икономика готви анализ и оценка за икономическото въздействие на компанията, които ще бъдат представени на 25 ноември. 

„10-та годишнина, която отбелязвамеа, беше логичен повод да поискаме да оценим ефекта от дейността на Лидл в България и да я измерим в реална стойност, а и да видим нишите, в които бихме могли да се развиваме още по-добре", коментира Милена Драгийска. За България изготвянето на подобни оценка все още не е масова практика, макар и да има позитивни примери в тази посока, в нашия сектор ние сме първите и се надявам, че ще дадем положителен пример за прозрачен, отговорен и устойчив бизнес модел, допълни тя.

Изготвянето на цялостна оценка за социално-икономическо въздействие на даден бизнес се базира на анализирането на огромен обем от данни –  финансови отчети, справки за инвестиции, данъци, нива на заплащане и заетост, данни на НСИ и други публични институции. Те се обработват по утвърден икономически модел (Regional Input-Output Modeling System). Анализът отразява ключови икономически и социални показатели сред които прекият принос на компанията за националната икономика под формата на оборот, заетост, възнаграждения, инвестиции, данъци и разходи за външни услуги, както и стимулираните от тях разходи за материали, суровини, промишлени стоки, инвестиции, персонал и т.н. на местните партньори, вътрешното потребление от домакинствата на служителите и др. Цялостната оценка се базира на акумулирания резултат от преките, косвените и индуцираните ефекти от дейността на компанията. Под преки ефекти се разбират директните инвестиции и разходи, които компанията извършва, за да осигури своята дейност. Косвените ефекти се изчисляват на базата на допълнителните разходи и инвестиции, които правят партньорите на Лидл България, благодарение на средствата, получени от компанията, а индуцираните ефекти се изчисляват на базата на това как служителите на веригата допринасят за общото увеличение на потреблението, като харчат своите възнаграждения. Всички тези показатели се измерват на национално и на регионално ниво.

Докладът на Института за пазарна икономика ще даде подробна картина на всеки от тези аспекти и ще очертае как Лидл България се вписва в общите икономически процеси в страната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ